21+

21+

Τσάμπιονς Λιγκ: «Άλωσε» το «Έμιρειτς» η Ντόρτμουντ, «διπλό» για Νάπολι (6ος όμιλος)

22/10/2013 23:49
Μεγάλη νίκη στην έδρα της Άρσεναλ πανηγύρισε η Ντόρτμουντ, η οποία με γκολ του Λεβαντόφσκι στο 82’ επικράτησε με 2-1 στο Λονδίνο και έπιασε την αντίπαλο της στην πρώτη θέση του ομίλου. Στην κορυφή και η Νάπολι η οποία πήρε «διπλό» με το ίδιο σκορ στην έδρα της Μαρσέιγ.

Ζωντανή για τη μάχη της πρώτης θέσης έμεινε η Ντόρτμουντ η οποία επικράτησε με 2-1 στην έδρα της φορμαρισμένης Άρσεναλ, και πλέον την περιμένει σε δύο εβδομάδες στο «Βεστφάλεν» για την 4η αγωνιστική του 6ου ομίλου.Η ομάδα του Γιούργκεν Κλόπ (βρίσκονταν στην εξέδρα λόγω τιμωρίας) μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα στο 16’ με σουτ του Μχιταριάν, έπειτα από λάθος του Ράμσεϊ ο οποίος έχασε τη μπάλα από τον Ρόις.

Οι γηπεδούχοι δυσκολευόντουσαν να βρουν τα πατήματα τους, με αποτέλεσμα να απειλήσουν για πρώτη φορά με αξιώσεις στο 38’, όταν ο Σούμποτιτς απόκρουσε στη γραμμή το σουτ του Ροζίτσκι.

Ωστόσο, τρία λεπτά μετά, ο Σέρβος αμυντικός δεν συνεννοήθηκε με τον Βάιντερφέλερ και έπειτα από σέντρα του Σανιά, ο Ζιρού βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, και από κοντά ισοφάρισε σε 1-1, βάζοντας φωτιά στο «Έμιρειτς».

Στην επανάληψη οι «κανονιέρηδες» έφτασαν κοντά στην ανατροπή, όταν το σουτ του Καθόρλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών των Γερμανών στο 69’. Ωστόσο, η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που κατάφερε τελικά να πετύχει δεύτερο γκολ, όταν ο Λεβαντόφσκι με πλασέ στο 82’, νίκησε τον συμπαίκτη του στην εθνική, Σέζνι για το τελικό 2-1.

«Διπλό» για Νάπολι

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Νάπολι πήρε τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Μαρσέιγ και «σκαρφάλωσε» και αυτή στην κορυφή, όπου ισοβαθμεί με Άρσεναλ και Ντόρτμουντ στους 6 βαθμούς!

Οι «παρτενοπέι» μετά την ήττα τους κόντρα στην Άρσεναλ (2-0) μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη, και λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους άνοιξαν το σκορ, με τον Καγιεχόν στο 42’.

Η Μαρσέιγ απέδειξε πως δεν βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση, και στο 68’ ο Ζαπάτα με ψηλοκρεμαστό σούτ, διπλασίασε τα τέρματα των Ιταλών.

Εν τέλει ο Τζόρνταν Αγιού μείωσε στο 86’ για το τελικό 2-1, καθώς στα υπόλοιπα λεπτά οι Γάλλοι δεν κατάφεραν να «κλέψουν» το βαθμό της ισοπαλίας.