21+

21+

21+

21+

ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 0-1: Φινάλε με νίκη για τους Αρκάδες, το μυαλό στον τελικό ο Δικέφαλος (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
16/5/2021 21:28
Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα και πέτυχε έτσι την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ, στο κλείσιμο του ελληνικού πρωταθλήματος. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ο Ροντρίγκο Γκόμες στο στο 28', ο οποίος χρειάστηκε να εκτελέσει δύο φορές το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Με αρκετές αλλαγές ο Δικέφαλος του Βορρά που έχει από τώρα το μυαλό του στον τελικό Κυπέλλου του Σαββάτου με τον Ολυμπιακό.

Οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο, αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές και αυτό έπαιξε ρόλο στον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο ΠΑΟΚ ήταν βέβαια αυτός που έψαξε στην αρχή με μεγαλύτερο ζήλο του γκολ, ο Τσίφτσης όμως τόσο στο 10' όσο και ένα λεπτό αργότερο σταμάτησε τις προσπάθειες των Σβαμπ και Τζόλη αντίστοιχα. Από την άλλη ο Αστέρας έδειξε διάθεση να βγει μπροστά και στην πρώτη αξιόλογη στιγμή που πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γκόμεζ από τον Σβαμπ στο 24'. Ο ίδιος ο παίκτης των φιλοξενούμενων ανέλαβε την εκτέλεση, νικήθηκε όμως αρχικά από τον Πασχαλάκη.

Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ ωστόσο δεν πατούσε την γραμμή πριν το σουτ του Γκόμες και ο διαιτητής έδειξε επανάληψη με τον άσο του Αστέρα αυτή την φορά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Από εκεί και έπειτα ο Δικέφαλος του Βορρά ανέλαβε την πρωτοβουλία αρά πέρα από ένα σουτ του Βαρέλα στο 43' δεν είχε να επιδείξει άλλη αξιόλογη ευκαιρία.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά θέλοντας να βρουν την ισοφάριση αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του Αστέρα. Στο 65' ωστόσο ο Τζόλης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν, με το σουτ του Τασουλή όμως να διώχνει σε κόρνερ ο Πασχαλάκης. Ο Ράσταβατς φρόντισε να στήσει ακόμα καλύτερα την ομάδα του στο 2ο μέρος και παρά την πίεση του που άσκησε ο Δικέφαλος του Βορρά, η άμυνα του Αστέρα άντεξε και κράτησε τη νίκη.