21+

21+

21+

21+

Αστέρας Τρίπολης - Άρης 1-1: Έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν 2οι οι «κίτρινοι» (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
25/4/2021 19:22
Ο Άρης προηγήθηκε αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αστέρα στην Τρίπολη παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League Interwetten.

Οι «κίτρινοι» με αυτόν το βαθμό ανέβηκαν στους 58 και συγκατοικούν στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τον συμπολίτη ΠΑΟΚ ο οποίος νωρίτερα είχε μείνει στη «λευκή» ισοπαλία (0-0) στην Τούμπα με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Από την άλλη οι Αρκάδες απέσπασαν τον τρίτο τους βαθμό στη διαδικασία των πλέι οφ και παραμένουν 6οι.Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά να δημιουργήσουν καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν καταγράφηκε ούτε μία κλασική ευκαιρία και κάπως έτσι απόλυτα φυσιολογικά οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη το παιχνίδι βελτιώθηκε σημαντικά. Ο Αστέρας Τρίπολης απείλησε πρώτος με τον Ριέρα στο 56' για να απαντήσει με δική του ευκαιρία ο Άρης στο 68'.

Έξι λεπτά αργότερα ο Άρης -ο οποίος δεν είχε στον πάγκο του τον Άκη Μάντζιο λόγω τιμωρίας- ευτύχησε να προηγηθεί. Ο Μπρούνο Γκάμα βρήκε ωραία τον Μαντσίνι μέσα στην περιοχή κι εκείνος με ωραίο σουτ νίκησε τον Τσιφτσή για το 0-1.

Οι «κίτρινοι» όμως δεν χάρηκαν το προβάδισμά τους για μεγάλο χρονικό διάστημα. Στο 81' ο Κώτσιρας σέντραρε από δεξιά και ο Ροζ στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του εμβρόντητου Κουέστα για το 1-1.

Στο 87΄ οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» την ανατροπή. Μετά από νέα σέντρα από τα δεξιά ο Μπαράλες έκανε την προβολή και ο Κουέστα δεν μπόρεσε να αποκρούσει σταθερά, ωστόσο ο Ισπανός γκολκίπερ απομάκρυνε τελευταία στιγμή πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή της εστίας του.

Το παιχνίδι τελείωσε με τον Άρη να έχει έντονα παράπονα ζητώντας πέναλτι για μαρκάρισμα στο 94'. Ο Σίλβα γύρισε την μπάλα για τον Μπερτόγλιο και ο τελευταίος στην προσπάθειά του να τελειώσει τη φάση κλώτσησε το πόδι του Πασαλίδη. Ο διαιτητής Φωτιάς έδειξε να συνεχιστεί το ματς και πιθανότατα είχε δίκιο, δίχως να αλλάξει κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.