21+

21+

21+

21+

ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός 2-1: Ήταν ΠΑΣάς στο Αγρίνιο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
18/2/2021 16:59
Ένας εντυπωσιακός ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 2-1 τον Παναθηναϊκό στο Αγρίνιο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις αρχές Μαρτίου στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και οι Ηπειρώτες έχουν πλέον τον πρώτο λόγο, καθώς θα μπορούν να προκριθούν με οποιαδήποτε ισοπαλία ή ακόμα και με ήττα, αν σκοράρουν τουλάχιστον δύο γκολ.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι κατάφερε να αιφνιδιάσει και να προηγηθεί στο δεύτερο λεπτό μετά από κοντινό σουτ του Μακέντα ο οποίος δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ωραία ασίστ με το κεφάλι από τον Βιγιαφάνιες.Αν κάποιος πίστευε ότι αυτό το γκολ θα έδινε «αέρα» στο «τριφύλλι» έπεσε έξω, μια και οι τυπικά γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν άμεσα τα ηνία της αναμέτρησης.

Πίεσαν κι έφεραν το ματς στα ίσα στο 21' με υπέροχο σουτ του Παμλίδη. Από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και πλησίασαν στο γκολ στο 41', όμως ο «κεραυνός» του Χατζηγιοβάνη σταμάτησε στο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Στην επανάληψη όμως υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο κι αυτή ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα. Οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη πήραν τον έλεγχο και πίεζαν ασφυκτικά αναζητώντας το γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού και θα τους έδινε προβάδισμα πρόκρισης.

Το βρήκαν στο 67' με κεφαλιά του σέντερ μπακ Κάργα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Καρτάλη κι αδράνεια της άμυνας του Παναθηναϊκού. Ο Μπόλονι άργησε να κάνει τις αλλαγές ενώ προχώρησε σε πειράματα χρησιμοποιώντας νεαρούς παίκτες όπως ο Τζαβίδας και ο Αθανασακόπουλος.

Οι «πράσινοι» απείλησαν μόλις μία φορά στην επανάληψη με αδύναμο σουτ του Σάντσες, την ώρα που κάθε αντεπίθεση του ΠΑΣ «μύριζε» κίνδυνο για το τέρμα του Ξενόπουλου.

Τελικά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Θανάση Τζήλου και οι δύο ομάδες θα λύσουν τους λογαριασμούς τους στο «Απόστολος Νικολαΐδης».