21+

21+

Super League Interwetten: Μοιρασιά στο ντέρμπι (videos)

16/12/2020 21:32
ΑΕΚ και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ, με το σκορ να διαμορφώνεται στο δεύτερο μέρος. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 57’ με τον Βρουσάι, ενώ η «Ένωση» απάντησε στο 80’ με τον Σιμόες. Από μια μεγάλη ευκαιρία για την κάθε ομάδα να σκοράρει στα τελευταία λεπτά.

Δεν είχε νικητή το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και μοιράστηκαν από ένα βαθμό, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκονται πλέον στο +3 από τον δεύτερο Άρη, στο +5 από τον τρίτο ΠΑΟΚ και στο +6 από την τέταρτη ΑΕΚ.Το παιχνίδι διεξήχθη σε τραγικό αγωνιστικό χώρο και το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί γρήγορα. Οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά λάθη και σε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και ότι ευκαιρίες καταγράφηκαν ήταν από στατικές φάσεις. Ο Ολυμπιακός είχε καλή στιγμή στο 18’ με κεφαλιά του Ελ Αραμπί, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Τσιντώτας αντέδρασε σωστά. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στο 35’ όταν ο Λιβάι Γκαρσία πήγε να να σκοράρει ξανά με απευθείας εκτέλεση κόρνερ όπως κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, όμως ο Εμβιλά απομάκρυνε στη γραμμή.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Μαρτίνς έριξε στο ματς τους Καμαρά και Φορτούνη, ενώ ο Καρέρα πέρασε στο ματς τον Ολιβέιρα αντί του Ανσαριφάρντ. Ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος στο 52’ με ένα σουτ του Ελ Αραμπί που πέρασε άουτ και τέσσερα λεπτά μετά πήρε το προβάδισμα. Ο Μπουοχαλάκης βρήκε τον Βρουσάι, αυτός έμεινε αμαρκάριστος και με εύστοχο πλασέ έκανε το 0-1.

Η ΑΕΚ δυσκολεύονταν να γίνει απειλητική σε κανονική ροή παιχνιδιού ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει από στατική φάση. Στο 80’ ο Γκαρσία εκτέλεσε κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι, η άμυνα του Ολυμπιακού έχασε τα μαρκαρίσματα, ο Σα έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Σιμόες με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Ακολούθησε από μια μεγάλη ευκαιρία για την κάθε ομάδα. Στο 90’ ο Γκαρσία έβγαλε σε θέση βολής τον Τάνκοβιτς, αλλά αυτός δεν κατάφερε να βρει στόχο από πλεονεκτική θέση, μην πιάνοντας καλά το σουτ. Στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός «άγγιξε» το 1-2 με κεφαλιά του Εμβιλά έπειτα από κόρνερ, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Τσιντώτα και το 1-1 έμεινε ως το φινάλε.