21+

21+

Super League Interwetten: Πήρε το… θρίλερ η ΑΕΚ στην Ριζούπολη (video)

13/12/2020 20:45
Σ’ ένα παιχνίδι θρίλερ στην Ριζούπολη, η ΑΕΚ κέρδισε με 4-3 τον Απόλλωνα Σμύρνης κι επέστρεψε στις νίκες πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Έφτασε κοντά σε πολύ μεγάλο comeback η «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Η «Ένωση» προηγήθηκε μόλις στο 6’ με τον Ανσαριφάρντ, ισοφαρίστηκε δύο λεπτά μετά από τον Φερνάντες, αλλά αντέδρασε και πέτυχε άλλα δύο γκολ πριν το ημίχρονο, το πρώτο στο 19’ με απευθείας κόρνερ (!) του Γκαρσία και το δεύτερο στο 25’ με μακρινό σουτ του Ανσαριφάρντ. Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ομάδα του Καρέρα είχε ευκαιρίες για τέταρτο γκολ, όμως στο 66’ πλήρωσε ακόμα μια κακή αμυντική αντίδραση και δέχτηκε το 3-2 από τον Τσαμπούρη.Στο 88’ ο Ολιβέιρα έκανε το 4-2 κι όλα έδειχναν ότι η ΑΕΚ «κλείδωσε» τη νίκη, ωστόσο στο 90+4’ ο Απόλλωνα μείωσε σε 4-3 με κεφαλιά του Μπαξεβανίδη κι ένα λεπτό μετά ο Παουλίνιο έκανε χέρι, με τον Γκορτσίλα να δίνει πέναλτι! Παρόλα αυτά από το VAR ενημερώθηκε πως ο Μουνιέ ήταν σε θέση οφσάιντ με συνέπεια το πέναλτι να μην εκτελεστεί. Έτσι το 4-3 έμεινε ως το φινάλε κι οι «κιτρινόμαυροι» έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από την Ριζούπολη.