21+

21+

Στα ημιτελικά της Ανατολής οι Μπακς με κορυφαίο Γιάννη (video)

30/8/2020 02:57
Οι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν τα εύκολα δύσκολα απέναντι στους Ορλάντο Μάτζικ, χάνοντας διαφορά 20 πόντων σε λίγα λεπτά, αλλά εν τέλει πήραν τη νίκη με 118-104 και με σκορ 4-1 προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Μαϊάμι Χιτ. Κορυφαίος ξανά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 28 πόντους και 17 ριμπάουντ σε 28 λεπτά.

Την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής εξασφάλισαν οι Μιλγουόκι Μπακς μετά την νίκη με 118-104 επί των Ορλάντο Μάτζικ. Τα «ελάφια» έκαναν το 4-1 στη σειρά και προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Μαϊάμι Χιτ, ωστόσο οι εμφανίσεις τους στη σειρά δεν ήταν πειστικές.Μάλιστα, η ομάδα του Μάικ Μπουντεχόλζερ προηγήθηκε με 89-69 όμως το Ορλάντο εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Γιάννη Αντετοκούμπο από παρκέ, καθώς ο Έλληνας αστέρας φορτώθηκε με 5 φάουλ, και με επιμέρους σκορ 24-7 μείωσε σε 96-93 στα 7:39 για το φινάλε! Καταλυτικός για τους Μπακς ήταν ο Μάρβιν Γουίλιαμς, ο οποίος πέτυχε σημαντικούς πόντους και ανέβασε τη διαφορά. Τη νίκη «σφράγισε» ο Γιάννης, ο οποίος μπήκε στο ματς και μοίρασε ασίστ για το 109-96 ενώ με δικό του τρίποντο έκανε το σκορ 112-96, 2:19 πριν τη λήξη και «κλείδωσε» τη νίκη.

Ο «Greek Freak» ήταν ο κορυφαίος των Μπακς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 28 πόντους (3/5 βολές, 8/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 17 ριμπάουντ (15-2), 3 ασίστ, 1 τάπα και 3 λάθη στα 28 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-21, 67-50, 90-79, 118-104.