21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Μοιρασιά στο ντέρμπι του Λονδίνου

28/9/2013 16:59
Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Τότεναμ με την Τσέλσι στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» το οποίο έληξε 1-1, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, ωστόσο η είσοδος του Μάτα στην επανάληψη, «μεταμόρφωσε» την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο η οποία ισοφάρισε και είχε ευκαιρίες για να πάρει ακόμα και τη νίκη.

Η Τότεναμ μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με το τέρμα του Σίγκουρντσον στο 19ο λεπτό, με την Τσέλσι από την άλλη να μην μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες απέναντι στην εστία του Γιορίς.Ωστόσο στο δεύτερο μέρος, ο Μουρίνιο έριξε στο παιχνίδι τον Μάτα και αμέσως η εικόνα των «μπλε» άλλαξε ριζικά, καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στην επανάληψη και τελικώς κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 65’ με τον Τέρι.

Μάλιστα, η Τσέλσι συνέχιζε να πιέζει και έχασε μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ, με τον Σούρλε να βγαίνει …φάτσα με τον Γιορίς, ωστόσο ο Γάλλος γκολκίπερ της Τότεναμ κατάφερε να τον νικήσει.

Τη… φόρα των φιλοξενούμενων έκοψε στο 81’ ο διαιτητής της αναμέτρησης, ο οποίος απέβαλε αδικαιολόγητα τον Τόρες με δεύτερη κίτρινη μετά από εναέρια μονομαχία με τον Βερτόνχεν, αφήνοντας έτσι την ομάδα του Μουρίνιο με 10 παίκτες.

Στα υπόλοιπα λεπτά η Τότεναμ είχε την υπεροχή, έχασε ευκαιρίες κυρίως με μακρινά σουτ ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της νίκης με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες 1-1.