Serie Α: Πρωταθλήτρια για 9η σερί χρονιά η Γιουβέντους!

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
27/7/2020 00:45
Η Γιουβέντους επιβλήθηκε με της Σαμπντόρια και εξασφάλισε και μαθηματικά τον 9ο συνεχόμενο τίτλο και 36ο συνολικά στην ιστορία της.

Πρωταθλήτρια Ιταλίας για τη σεζόν 2019/20 είναι από σήμερα το βράδυ η Γιουβέντους. Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι δεν άφησαν αυτή τη φορά την ευκαιρία να πάει χαμένη και με σκόρερ τους Ρονάντο (45'+6') και Μπερναρντέσκι (67') , κέρδισαν με την Σαμπντόρια και εξασφάλισαν το 36ο Σκουντέτο της ιστορίας τους δύο αγωνιστικές πριν το τέλος (έχουν αφαιρεθεί οι τίτλοι του 2005 και 2006 λόγω του σκανδάλου Calciopolis).Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, οι ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες και χρειάστηκε να φτάσουμε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όπου ο Ρονάλντο έπειτα από ωραία κομπίνα σε φάουλ του Πιάνιτς, άνοιξε το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή. Έχοντας πλέον το προβάδισμα που χρειαζόταν, έφυγε το μεγαλύτερο άγχος από τα πόδια των παικτών και στο 67' ο Μπερναρντέσκι πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Ρονάλντο, γράφοντας από κοντά το 2-0.

Στο 77' η Σαμπ έμεινε με δέκα παίκτες, ο Ιγουαΐν έχασε σημαντική ευκαιρία για το 3-0 στη συνέχεια, ενώ ο Ρονάλντο δεν μπόρεσε να πετύχει και δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 89' όταν έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι από εκτέλεση πέναλτι. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους παίκτες της Γιουβέντους αγκαλιά να πανηγυρίζουν τον τίτλο, ενώ δεν έλειψαν και οι εναγκαλισμοί στις κερκίδες μεταξύ Κιελίνι και Ανιέλι.

Ο Μαουρίτσιο Σάρι σε ηλικία 61 ετών και 7 μηνών έγινε ο γηραιότερος προπονητής που φτάνει στην κατάκτηση του σκουντέτο, ενώ για τον ίδιο ήταν το πρώτο πρωτάθλημα της καριέρας του.

Πλέον όλοι στρέφουν την προσοχή τους στον επαναληπτικό αγώνα για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, στις 7 Αυγούστου στο Τορίνο, εκεί όπου οι "μπιανκονέρι" θα προσπαθήσουν να ανατρέψουν το σκορ (ήττα με 1-0) του πρώτου αγώνα.