21+

21+

21+

21+

Μπουντεσλίγκα: Έμεινε στην κατηγορία η Βέρντερ μετά από εντυπωσιακό φινάλε! (video)

7/7/2020 00:41
Την παραμονή της στην Μπουντεσλίγκα εξασφάλισε η Βέρντερ Βρέμης μετά το ισόπαλο 2-2 με την Χάιντενχαιμ εκτός έδρας. Συγκλονιστικό φινάλε στο δεύτερο μπαράζ με τρία γκολ μετά το 84’.

Η Βέρντερ Βρέμης κινδύνευε με τον πρώτο της υποβιβασμό μετά από 40 χρόνια, ωστόσο εν τέλει κατάφερε να μείνει στην Μπουντεσλίγκα. Οι «πράσινοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με την μαχητική Χάιντενχαιμ εκτός έδρας και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα μπαράζ, «σφράγισαν» την παραμονή.Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την Βέρντερ Βρέμης, αφού στο 3’ πήρε το προβάδισμα με ένα τρομερό αυτογκόλ του Τόερκάουφ, ο οποίος «έσκαψε» τη μπάλα πάνω από τον γκολκίπερ της ομάδας του και την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1. Το γκολ έδωσε ψυχολογία στην Βέρντερ, η οποία έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γρήγορο γκολ σε δύο περιπτώσεις, η πρώτη στο 8ο λεπτό με μακρινό σουτ του Ρασίτσα, αλλά η δεύτερη στο 9’ με κοντινή κεφαλιά του Κλάασεν, αλλά ο Μίλερ πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις.

Η Χάιντενχάιμ δεν είχε τελική στο πρώτο μέρος αλλά στην επανάληψη μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το ματς. Στο 47’ ο Ζίμερ αστόχησε από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 48’ η κοντινή κεφαλιά του Ότο πέρασε δίπλα από τα δοκάρια. Στο 59’ ο Σάρτζεν είχε χαμένο τετ-α-τετ για να κάνει το 0-2 για τη Βέρντερ και το παιχνίδι άναψε ξανά στα τελευταία λεπτά. Στο 85’ ο Μορ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με μακρινό σουτ, και ο Κλάιντιστ από κοντά ισοφάρισε σε 1-1 αποκτώντας ελπίδες για την άνοδο.

Οι γηπεδούχοι τα έπαιξαν όλα για όλα στα τελευταία λεπτά, αλλά στο 90+4’ η Βέρντερ έφυγε στην αντεπίθεση και έκανε το 1-2 με τον Αουγκούστινσον «σφραγίζοντας» την παραμονή. Αυτό πάντως δεν ήταν το τελικό σκορ, αφού στο 90+’6 ο Γκεμπρεσελασιέ υπέπεσε σε ανόητο πέναλτι και ο Κλάιντιστ με εύστοχη εκτέλεση διαμόρφωσε το τελικό 2-2.