21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Το «καθάρισε» από νωρίς ο Ολυμπιακός

14/6/2020 23:46
Με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του Άρη στο «Γ. Καραϊσκάκης» και έκανε ακόμα ένα βήμα για το πρωτάθλημα, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο. Δύο γκολ και μια ασίστ ο Καμαρά, μείωσε ο Ιντέγε για τους «κίτρινους», χαμένο πέναλτι ο Φορτούνης

Ο Ολυμπιακός χωρίς να ζοριστεί κέρδισε με 3-1 τον Άρη στο «Γ. Καραϊσκάκης» και αύξησε τη διαφορά του στους +19 από τον ΠΑΟΚ, ενώ βρίσκεται στο +17 από την 2η θέση, όπου είναι πλέον η ΑΕΚ.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, καθώς ο Άρης δεν κλείστηκε πίσω και έψαξε και αυτός το γκολ. Ενδεικτικό ότι οι «κίτρινοιο» είχαν τρία καλά σουτ στο πρώτο 20λεπτο, ωστόσο η συνέχεια άνηκε στους «ερυθρόλευκους», που «καθάρισαν» το παιχνίδι στο άψε… σβήσε. Στο 27’ ο Καμαρά πίεσε ψηλά και έκλεψε, έδωσε στον Βαλμπουενά, αυτός του ξαναγύρισε τη μπάλα και ο Αφρικανός με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Δευτερόλεπτα μετά το γκολ ακολούθησε νέο λάθος στην άμυνα του Άρη, με τον Ελ Αραμπί να δίνει στον Καμαρά, ο οποίος πέτυχε δεύτερο γκολ σε διάστημα ενός λεπτού. Στο 38’ ο Καμαρά ανέλαβε και ρόλο δημιουργού, αφού έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μασούρας με πλασέ από κοντά έκανε το 3-0.Ο Ολυμπιακός είχε σημαντική στιγμή με τον Βαλμπουενά για ένα τέταρτο γκολ πριν το ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη εμφανίστηκε πιο χαλαρός και αυτό δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο ο Άρης. Στο 57’ οι «κίτρινοι» είχαν δοκάρι με σουτ του Λάρσον και στο 64’ μείωσαν με τον Ιντέγε, ο οποίος βρήκε δίχτυα κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Στο 81’ ο Φορτούνης κέρδισε πέναλτι αλλά ο ίδιος δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουέστα από την άσπρη βούλα. Στις καθυστερήσεις μάλιστα οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» το 3-2 όταν μετά από λάθος του Σα, ο Ιντέγε βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε ουσιαστικά κενή εστία, καθώς ο Μπα πρόλαβε και έβαλε το πόδι του. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να κάνει ακόμα βήμα προς το πρωτάθλημα.