21+

21+

Ο Πιόντεκ «πλήγωσε» την Λειψία (highlights)

27/5/2020 22:15
Με πέναλτι του Πιόντεκ στο 82’ η Χέρτα του Μπρούνο Λαμπαντία απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στην έδρα της Λειψίας και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πιάσουν την Ντόρτμουντ στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Ακόμα μια βαθμολογική απώλεια στα τελευταία παιχνίδια για την Λειψία, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Χέρτα στην έδρα της. Αυτή ήταν η 4η ισοπαλία για τους «ταύρους» στα 5 τελευταία και έτσι βρέθηκαν στο -2 από την 2η Ντόρτμουντ. Στον αντίποδα, οι Βερολινέζοι συνεχίζουν τις εντυπωσιακές εμφανίσεις με τον Λαμπαντία στον πάγκο τους, περνώντας στην 10η θέση της βαθμολογίας.Η Χέρτα πατούσε καλά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με πλασέ στην κίνηση από τον Γκρούλιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η Λειψία απάντησε με το ίδιο νόμισμα στο 24’, καθώς ο Κλόστερμαν βρήκε δίχτυα με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και στο 41’ είχαν καλή στιγμή με τον Ιμπίσεβιτς, ο οποίος έκανε κακό τελείωμα από καλή θέση. Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τη Λειψία όταν στο 63’ ο Χάλστενμπεργκ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, όμως πέντε λεπτά μετά ο Γιάρσταιν έχασε τη μπάλα από τα χέρια του μετά από μακρινό σουτ του Σικ και αυτή κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του για το 2-1!

Η ομάδα του Λαμπαντία επιχείρησε στα εναπομείναντα λεπτά να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 81’ κέρδισε πέναλτι με τον Κούνια. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πιόντεκ, ο οποίος δεν αστόχησε, ισοφαρίζοντας για το τελικό 2-2.