21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Ο ΠΑΟΚ γλίτωσε το αήττητο στο 90+7'!

22/9/2019 20:49
Σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα, ΠΑΟΚ και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στην Τούμπα, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να ισοφαρίζει στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μίσιτς και να γλιτώνει το αήττητο! Από μια αποβολή για τις δύο ομάδες.

Ο Άρης έφτασε μια «ανάσα» από μια μεγάλη νίκη στην έδρα του ΠΑΟΚ, αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» με γκολ στο 90+7’ ισοφάρισε σε 2-2 τους «κίτρινους» στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στην Τούμπα.

Το παιχνίδι πήρε φωτιά από το ξεκίνημα, αφού στο 4’ ο Ιντέγε ξέφυγε από τον Βαρέλα και με κοντινό σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη, κάνοντας το 1-0. Μάλιστα ο Νιγηριανός φορ πανηγύρισε το γκολ όπως είχε κάνει το 2015 στο ίδιο γήπεδο ως παίκτης του Ολυμπιακού. Ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε και απάντησε άμεσα, καθώς στο 6’ ο Μάτος ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε πολλά λάθη ενώ τα συχνά σφυρίγματα του Σιδηρόπουλου δεν βοήθησαν στο να δούμε ένα πιο γρήγορο παιχνίδι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως κάτι αξιοσημείωτο και με τις δύο ομάδες να χάνουν με τραυματισμό τους Πέλκα και Κουέστα.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός στο δεύτερο μέρος, ωστόσο δυσκολεύονταν να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Άρη. Μάλιστα στο 67’ βρέθηκε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μάτος, ο οποίος τράβηξε τη φανέλα του Λάρσον ανακόπτωντας αιφνιδιασμό των «κίτρινων». Το αριθμητικό πλεονέκτημα των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ αφού τρία λεπτά μετά ο Σάσα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη έπειτα από φάουλ στον Γιαννούλη, σε μια αυστηρή απόφαση.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ψάχνει το γκολ δίχως αποτέλεσμα και στο 87’ ο Ματίγια σούταρε με δύναμη στην κλειστή γωνία του Πασχαλάκη για το 1-2. Όλα έδειχναν ότι αυτό θα ήταν το τελικό σκορ αλλά στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αουγκούστο έκανε το γέμισμα από αριστερά, ο Μίσιτς βρέθηκε σε θέση βολής στα δεξιά και με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.