21+

21+

Κύπελλο Ισπανίας: «Ξέρανε» την Μπαρτσελόνα και σήκωσε την κούπα η Βαλένθια!

26/5/2019 00:02
Η Βαλένθια νίκησε με 2-1 την Μπαρτσελόνα στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας και κατέκτησε το τρόπαιο για πρώτη φορά μετά το 2008, ρίχνοντας στο καναβάτσο την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε. Γκαμεϊρό (22’) και Ροντρίγκο (33’) οι σκόρερ, μείωσαν με Μέσι (73’) οι Καταλανοί, που δέχτηκαν ακόμη μια «σφαλιάρα» μετά τον αποκλεισμό από την Λίβερπουλ στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Με άσχημο τρόπο ολοκλήρωσε την χρονιά η Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί μετά από τέσσερις διαδοχικές κατακτήσεις του Κυπέλλου, ηττήθηκαν με 2-1 από την Βαλένθια και έδωσαν τα… σκήπτρα στις «νυχτερίδες», που πανηγυρίζουν τον πρώτο τους τίτλο μετά το 2008.Από τα πρώτα λεπτά η Βαλένθια έδωσε χώρο στην Μπαρτσελόνα και προσπαθούσε να γίνει απειλητική μέσω των αντεπιθέσεων. Μάλιστα στο 5’ έφτασε μια «ανάσα» από το γκολ, με τον Πικέ να διώχνει στη γραμμή το πλασέ του Ροντρίγκο. Οι «μπλαουγκράνα» δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί και στο 22’ το πλήρωσαν με το 0-1. Ο Γκαμειρό έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Σίλεσεν, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στο 30’ η ομάδα του Μαρθελίνο «χτύπησε» ξανά στην κόντρα και έφτασε στο 0-2. Ο Σολέρ απέφυγε τον Άλμπα από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα για τον Ροντρίγκο και αυτός με κεφαλιά διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του

Η πρώτη καλή στιγμή των Καταλανών ήρθε στο φινάλε του ημιχρόνου, με τον Ντομένετς να αποκρούει με το ένα χέρι το σουτ του Μέσι έξω από την περιοχή. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Βαλβέρδε έριξε στο ματς τους Μάλκομ και Βιδάλ αντί των Αρτούρ και Σεμέδο και στο 56’ οι «μπλαουγκράνα» είχαν δοκάρι με σουτ του Μέσι. Το γκολ της Μπαρτσελόνα ήρθε στο 73’, όταν μετά από κόρνερ, ο Ντομενέτς απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Λεγκλέ, αλλά ο Μέσι πήρε το… ριμπάουντ και έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Μπαρτσελόνα, η οποία παρά την πίεση, αδυνατούσε να αναπτυχθεί ορθολογικά. Η Βαλένθια με σωστές αλληλοκαλύψεις δεν έδινε χώρους στην αντίπαλο της και μάλιστα έβγαινε με εξαιρετικές προϋποθέσεις στις αντεπιθέσεις. Το 1-2 δεν άλλαξε και το τελικό σφύριγμα βρήκε τις «νυχτερίδες» να πανηγυρίζουν έξαλλα την κατάκτηση του Κυπέλλου