21+

Κύπελλο Ελλάδας:  «Έβρεξε» γκολ στη Λαμία (video)

Κύπελλο Ελλάδας: «Έβρεξε» γκολ στη Λαμία (video)

6/2/2019 19:51
Με πρωταγωνιστή τον Σολδάνο (γκολ, δύο ασίστ) ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με την Λαμία στο βροχερό ΔΑΚ και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Έβρεξε γκολ στη Λαμία, με τον Ολυμπιακό των πολλών αλλαγών να φεύγει με προβάδισμα μετά το ισόπαλο 3-3 με τους Φθιωτούς στο ΔΑΚ.

Παρά το βαρύ αγωνιστικό χώρο, το παιχνίδι είχε άγρια ομορφιά. Η Λαμία προηγήθηκε στο 9’ με τον Τσούκαλο ύστερα από τραγικό λάθος του Χουτετσιώτη, ωστόσο ο Ολυμπιακός απάντησε στο 12’ με ωραίο πλασέ του Ντίας, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σολδάνο.Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την απόλυτη υπεροχή, σπατάλησαν μεγάλες στιγμές με Ντίας και Μασούρα, όμως στο 31’ δέχτηκαν δεύτερο τέρμα από αυτογκόλ του Μπουχαλάκη. Στο ξεκίνημα της επανάληψης (51’) η ομάδα του Μαρτίνς έφερε εκ νέου το σκορ στα ίσα με εύστοχο πλασέ του Σολδάνο, όμως η μπάλα φαίνεται πως πέρασε τη γραμμή στο γύρισμα του Μασούρα.

Δέκα λεπτά μετά, ο Αργεντινός δημιούργησε για τον Χασάν που έβαλε τους «ερυθρόλευκους» για πρώτη φορά μπροστά. Ωστόσο, στην επόμενη φάση, η Λαμία βρήκε δίχτυα με το σουτ του Τσούκαλου, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ακόμα ένα λάθος της ερυθρόλευκης άμυνας. Το 3-3 έμεινε ως το φινάλε και όλα θα κριθούν στη ρεβάνς του «Γ. Καραϊσκάκης»