21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Απέδρασε με Λάζαρο από τα Γιάννενα

19/1/2019 19:50
Με γκολ του Χριστοδουλόπουλου, ο Ολυμπιακός πέρασε με 2-1 από την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα και μείωσε προσωρινά στο -5 τη διαφορά από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ. Με αυτογκόλ (8’ Σκόδρας, 14’ Βούκοβιτς) τα άλλα τέρματα.

Ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε μάτια με την απόδοση του ωστόσο έφυγε με το «διπλό» (2-1) από τα Γιάννενα και συνεχίζει την καταδίωξη του ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, αφού προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Φορτούνης πέρασε δύο αντιπάλους και έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σκόνδρας έβαλε το κεφάλι του, νίκησε τον Βελλίδη και έκανε το 0-1Ο ΠΑΣ δεν πτοήθηκε, ανέβασε την απόδοση του και στο 14’ έφερε το σκορ στα ίσα. Ο Νικολιάς έκανε το σουτ, ο Βούκοβιτς έβαλε το πόδι του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σα για το 1-1. Αυτό ήταν το 3ο αυτογκόλ του Σέρβου αμυντικού στο φετινό πρωτάθλημα. Μάλιστα, στο 18’ οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» την ανατροπή, αλλά ο Παμλίδης έκανε… τσαφ από θέση βολής ύστερα από γύρισμα του Νικολιά.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύονταν να δημιουργήσει ευκαιρίες αλλά χρειάστηκε μόλις μια για να βρει δίχτυα. Στο 37’ ο Ποντένσε έκανε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά και ο Λάζαρος με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-2. Ο Έλληνας άσος θα μπορούσε να σκοράρει ξανά στο 42’ αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Βελλίδη από πλάγια θέση.

Στην επανάληψη οι Πειραιώτες είχαν τρεις σημαντικές στιγμές με Λάζαρο (2) και Φορτούνη για ένα τρίτο γκολ, ενώ στο 83’ ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του πρώτου από τον Λίλα. Στον αντίποδα, ο ΠΑΣ είχε δύο σουτ με τον Κριζμάν, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά τον Σα και το 1-2 έμεινε ως το φινάλε.