21+

21+

Κύπελλο Ελλάδας: Έβρεξε γκολ στη Λάρισα (video)

9/1/2019 19:45
Η ΑΕΛ κέρδισε με 3-2 τον Αστέρας Τρίπολης στο «AEL FC Arena» και απέκτησε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης, αλλά όλα θα κριθούν στη ρεβάνς της Τρίπολης. Όμορφα γκολ αλλά και διαιτητικά παράπονα.

Σ’ ένα εξαιρετικό παιχνίδι στη Λάρισα, η ΑΕΛ επικράτησε με 3-2 του Αστέρα Τρίπολης και απέκτησε μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά.

Η ΑΕΛ, που είχε στη βασική της σύνθεση τα τρία νέα μεταγραφικά αποκτήματα (Γιακιμόφσκι, Σεσέροβιτς και Σικάβκα) μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 6’ πήρε το προβάδισμα με όμορφη ενέργεια και τελείωμα του Ντέλετιτς.Ο Αστέρας έβγαλε αντίδραση, έχοντας δύο καλά σουτ με Ιγκλέσιας (7’) και Φερνάντεζ (12’), όμως στο 18’ στάθηκε τυχερός που δε δέχτηκε δεύτερο τέρμα, αφού ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ γκολ του Ντέλεντιτς. Το 2-0 για την ΑΕΛ ήρθε εν τέλει στο 22’ χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζίζιτς.

Οι Αρκάδες απάντησαν με το ίδιο νόμισμα στο 43’, με τον Τσιλιανίδη να βρίσκει δίχτυα με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ. Το 2-1 δεν ήταν το σκορ του ημιχρόνου, αφού στο 45’ ο διαιτητής έδωσε λανθασμένα πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ για ανατροπή του Ντέλετιτς από τον Αθανασιάδη (βρίσκει πρώτα μπάλα) και ο Φατιόν με εύστοχο χτύπημα έκανε το 3-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας Τρίπολης κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Κρίστινσον σε δύο περιπτώσεις απέκρουσε τα σουτ των Φερνάντεζ (54’) και Ιγκλέσιας (63’) αλλά στο 67’ ο Κυριακόπουλος έβγαλε ωραία σέντρα στο πρώτο δοκάρι και ο Μανιάς με τακουνάκι πάνω στην κίνηση, νίκησε τον Ισλανδό πορτιέρε της ΑΕΛ για να μειώσει σε 3-2.

Στα εναπομείναντα λεπτά, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έψαξε ένα τρίτο τέρμα, αλλά με εξαίρεση ένα άστοχο πλασέ του Δουβίκα από πλεονεκτική θέση, δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία των «βυσσινί». Το 3-2 έμεινε ως το φινάλε και αφήνει τα πάντα ανοιχτά εν όψει του επαναληπτικού.