21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Πρώτη και… του χρόνου η Μπαρτσελόνα

22/12/2018 21:56
Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 2-0 την Θέλτα στο «Καμπ Νου» και έκλεισε με ιδανικό τρόπο τη χρονιά, παραμένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Ντεμπελέ (10’) και Μέσι (45’) οι σκόρερ.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε με 2-0 της Θέλτα στο «Καμπ Νου» και η αλλαγή του χρόνου θα τη βρει μόνη πρώτη στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Καταλανούς, που προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό. Ο Μέσι βρέθηκε απέναντι στον Μπλάνκο και έκανε το σουτ, ο Ισπανός πορτιέρο απέκρουσε με τα πόδια αλλά ο Ντεμπελέ πήρε το ριμπάουντ και δεν αστόχησε, φτάνοντας τα 10 γκολ σ’ όλες τις διοργανώσεις.Μετά το πρώτο 20λεπτο η Θέλτα ανέβασε την απόδοση της και στο 24’ είχε καλή στιγμή με συρτό σουτ του Μάξι Γκόμες όμως ο Τερ Στέγκεν αντέδρασε σωστά. Στο 31’ το σουτ του Σουάρες πέρασε ελάχιστα άουτ όμως στο 45’ ο Άλμπα έβγαλε τον Μέσι σε τετ-α-τετ και ο Αργεντινός με εύστοχο πλασέ έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Θέλτα επιχείρησε να πετύχει ένα γκολ και να επιστρέψει στο ματς, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 56’ ο Μέντες αστόχησε από θέση βολής ενώ στο 77’ ο Μάγιο δεν μπόρεσε να σπρώξει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα. Από την πλευρά της η Μπαρτσελόνα είχε καλή στιγμή στο 60’ με σουτ του Σουάρες, ενώ στις καθυστερήσεις το απευθείας φάουλ του Μέσι πέρασε λίγο άουτ. Το 2-0 έμεινε ως το φινάλε και η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ξέφυγε ξανά με +3 από την Ατλέτικο.