21+

21+

Κύπελλο Ελλάδας: Ο Εργοτέλης έστειλε… σπίτι του τον Άρη (video)

20/12/2018 20:22
Με τρομερή εμφάνιση ο Εργοτέλης κέρδισε με 3-2 τον Άρη και πήρε την πρόκριση για τους «16», αφήνοντας εκτός συνέχειας τους «κίτρινους».

Την πρόκριση στα νοκ-άουτ του Κυπέλλου πανηγυρίζει ο Εργοτέλης μετά τη σπουδαία νίκη με 3-2 επί του Άρη στο Παγκρήτιο. Με πρωταγωνιστή τον Έφροντ, οι Κρητικοί προηγήθηκαν με 3-0 στο 53ο λεπτό, είδαν τους Θεσσαλονικείς να μειώνουν με δύο γκολ του Ντιγκινί ωστόσο διαφύλαξαν το υπέρ τους σκορ και άφησαν εκτός Κυπέλλου την ομάδα του Σάββα Παντελίδη.Ο Άρης είχε την υπεροχή στο ξεκίνημα, πίεζε τον αντίπαλο του στο μισό γήπεδο αλλά δυσκολεύονταν να απειλήσει με αξιώσεις. Ο Εργοτέλης κράτησε το μηδέν και στο 44’ πήρε το προβάδισμα ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Άρη. Ο Έφορντ έκανε άνω-κάτω την άμυνα των «κίτρινων» από τα αριστερά και έδωσε στον Ιατρούδη, αυτός νικήθηκε από τον Καντιμοίρη αλλά ο Μπουρσέλης πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε με πλασέ για το 1-0.

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν ονειρικό για τον Εργοτέλη. Στο 50’ ο Έφορντ «σέρβιρε» το 2-0 στον Ιατρούδη ενώ στο 53’ ο Αμερικάνος έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση και εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Από εκείνο το σημείο ο Άρης ανέβασε ρυθμούς ψάχνοντας το μεγάλο comeback. Στο 57’ ο Ντιγκινί μείωσε σε 3-1 με όμορφη ενέργεια και τελείωμα, ενώ στο 73’ σκόραρε από την άσπρη βούλα για το 3-2. Οι «κίτρινοι» χρειάζονταν ένα ακόμα γκολ για να αποκτήσουν σκορ πρόκρισης αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο Κατσιμήτρος με υπέροχη διπλή επέμβαση στέρησε το 3-3 στον Ντιγκινί (88’), ενώ στο επόμενο λεπτό το σουτ του Μενέντεθ πέρασε λίγο άουτ. Το 3-2 έμεινε ως το φινάλε και ο Εργοτέλης πήρε την μεγάλη πρόκριση για τους «16»