21+

21+

Μπουντεσλίγκα: Νίκες για Ντόρτμουντ και Μπάγερν, με Δώνη η Στουτγκάρδη

1/12/2018 23:11
Η Ντόρτμουντ κέρδισε με 2-0 την Φράιμπουργκ και κράτησε τη διαφορά του +9 από την Μπάγερν, η οποία πέρασε με 2-1 από την έδρα της Βέρντερ. Νίκη με Δώνη η Στουτγκάρδη.

Σε τροχιά τίτλου παραμένει η Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί κέρδισαν με 2-0 την Φράιμπουργκ στο «Βεστφάλεν», έφτασαν τις 4 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα και διατηρήθηκαν στο +9 από την Μπάγερν, ενώ ξέφυγαν προσωρινά με +7 από την 2η Γκλάντμπαχ.

Η ομάδα του Λούσιεν Φαβρ προηγήθηκε στο 40’ με πέναλτι του Ρόις ύστερα από ανατροπή του Σάντσο από τον Χάιντς. Δύο λεπτά μετά η Φράιμπουργκ είχε δοκάρι με απευθείας φάουλ του Γκόντορφ, ωστόσο η Ντόρτμουντ κράτησε το μηδέν και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού «σφράγισε» το ματς μετά από πάρε-βάλε του Σάντσο στον Πίστσεκ.Από την άλλη, η Μπάγερν πέρασε με 2-1 από την έδρα της Βέρντερ Βρέμης και παρέμεινε αήττητη για 23ο παιχνίδι απέναντι της. Ο Γκνάρμπι πέτυχε και τα δύο γκολ (20’, 50’) των Βαυαρών, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν προσωρινά στο 33’ με κεφαλιά του Οσάκο

Μεγάλη βαθμολογική «ανάσα» για την Στουτγκάρδη, η οποία με γκολ του Τάσου Δώνη (39’) κέρδισε με 1-0 την Άουγκσμπουργκ στην έδρα της και ξέφυγε από τις επικίνδυνες θέσεις.