21+

21+

Τσάμπιονς Λιγκ: «Διπλό» πρόκρισης με Μανωλά η Ρόμα

7/11/2018 22:36
Με τον Μανωλά να ανοίγει το σκορ (4’), η Ρόμα κέρδισε με 2-1 την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα και βρίσκεται «αγκαλιά» με την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Πελεγκρίνι (59’) το άλλο γκολ, ισοφάρισαν προσωρινά με Σίγκουρντσον (51’) οι γηπεδούχοι.

Καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε η Ρόμα, επικρατώντας με 2-1 της ΤΣΣΚΑ στη ρωσική πρωτεύουσα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους «τζιαλορόσι», αφού στο 4’ ο Μανωλάς έκανε το 0-1 με παλικαρίσια κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πελεγκρίνι. Οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση, όμως η Ρόμα είχε σημαντικές στιγμές με Φλορέντσι και Τζέκο για ένα δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο.Αυτό δεν ήρθε και στο ξεκίνημα της επανάληψης (51’) η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε σε 1-1 με ωραίο πλασέ του Σίγκουρντσον. Ωστόσο, πριν καλά καλά κοπιάσουν οι πανηγυρισμοί (56’), ο Μάγκνουσον αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και στο 59’ ο Πελεγκρίνι «έγραψε» το 1-2, νικώντας σε τετ-α-τετ τον Ακινφέφ. Η ΤΣΣΚΑ δεν κατάφερε να απαντήσει και η Ρόμα ξέφυγε με +5 από την ρωσική ομάδα, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε.