21+

21+

Σούπερ Λιγκ: «Αλύγιστος» ο Παναθηναϊκός

29/9/2018 21:21
Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ και είδε τον διαιτητή να του ακυρώνει δύο γκολ; Η νεανική ομάδα του Παναθηναϊκού κέρδισε με ανατροπή (2-1) τον κακό ΠΑΣ Γιάννινα στον ΟΑΚΑ και έκανε το 5x5 στο πρωτάθλημα. Χατζηγιοβάνης (43’) και Μακέντα (57’) οι σκόρερ, προηγήθηκαν με Κρίζμαν (23’) οι φιλοξενούμενοι.

Συνεχίζει να κλέβει τις εντυπώσεις ο Παναθηναϊκός του Γιώργου Δώνη. Οι «πράσινοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή, επικράτησαν με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ και διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους στο πρωτάθλημαΟ Παναθηναϊκός είχε την απόλυτη υπεροχή στο ξεκίνημα, το ποσοστό κατοχής της μπάλας υπέρ του έφτασε ακόμα και το 83%, όμως κόντρα στη ροή οι Γιαννιώτες πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Στο 23’, ο Νικολιάς πέρασε τη μπάλα στον Κρίζμαν μέσα στην περιοχή, ο Κροάτης νίκησε στη μονομαχία τον Μαυρομάτη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη. Βέβαια προτού σκοράρει, ο παίκτης του ΠΑΣ «γκρεμίζει» τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού, αλλά ο Τζήλος θεώρησε πως δεν υπήρξε παράβαση.

Για πρώτη φορά στη σεζόν οι «μπέμπηδες» του Παναθηναϊκού βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά αυτό δεν τους πτόησε. Στο 33’ ο Τζήλος ακύρωσε ως επιθετικό φάουλ το γκολ του Κουρμπέλη, αλλά δέκα λεπτά μετά ο Χατζηγιοβάνης με κεφαλιά-ψαράκι έφερε το σκορ στα ίσα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο μέρος και η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 59’. Ο Κουλιμπαλί έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μακέντα με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1, πετυχαίνοντας το παρθενικό του γκολ με το «τριφύλλι». Στα εναπομείναντα λεπτά ο Παναθηναϊκός έκανε σωστή διαχείριση του υπέρ του σκορ και έκανε το 5 στα 5 στο πρωτάθλημα.