21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Δια πυρός και σιδήρου η Μπαρτσελόνα

15/9/2018 20:04
Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Σοσιεδάδ, ωστόσο με σούπερ Τερ Στέγκεν και σκόρερ τους Σουάρες, Ντεμπελέ έφερε… τούμπα το ματς (2-1) στο «Ανοέτα» και έκανε το 4x4 στην Πριμέρα.

Με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, η κάκιστη Μπαρτσελόνα έφυγε με τη νίκη (2-1) από την έδρα της Σοσιεδάδ και διατήρησε το νικηφόρο σερί της στο πρωτάθλημα.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε ξεκούρασε βασικούς, κατεβάζοντας εναλλακτικό κέντρο, κάτι που όμως στοίχισε στην ομάδα του, η οποία δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις. Αντίθετα, η Σοσιεδάδ προηγήθηκε από πολύ νωρίς χάρη σε όμορφο μονοκόμματο σουτ του Ελουστόντο στο 12ο λεπτό.Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε να κυνηγά το σκορ για 6η διαδοχική σεζόν στο «Ανοέτα». Μάλιστα, θα μπορούσε να δεχτεί δεύτερο γκολ ωστόσο ο Τερ Στέγκεν ήταν εντυπωσιακός, αποκρούοντας τις προσπάθειες των Ογιαρθάμπαλ και Τέο Ερνάντεθ στο τρίλεπτο 60’-63’.

Ο Γερμανός πορτιέρο κράτησε τους Καταλανούς στο ματς και η ανατροπή ήρθε μέσα σε λίγα λεπτά. Έπειτα από τραγικό λάθος του Ρούγι στο 63’, ο Σουάρες ισοφάρισε το σκορ σε 1-1, ενώ στο 66’ ο Ντεμπελέ ολοκλήρωσε την ανατροπή έπειτα από λανθασμένη έξοδο του Αργεντινού γκολκίπερ.

Παρά την ανατροπή, η Μπαρτσελόνα συνέχισε να μην βγάζει σιγουριά στο παιχνίδι της και στο 86’ στάθηκε αρκετά τυχερή, αφού ο Χουάνμι αστόχησε ολομόναχος με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση. Το 1-2 έμεινε ως το φινάλε και η Μπαρτσελόνα έκανε έστω και με αρκετή δυσκολία το 4x4 στο πρωτάθλημα.