21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Η Γουότφορντ «ξέρανε» την Τότεναμ και έπιασε κορυφή!

2/9/2018 19:58
Η Γουότφορντ κέρδισε με ανατροπή (2-1) την Τότεναμ στο «Βίκαρατζ Ρόουντ», υποχρέωσε τους «πετεινούς» στην πρώτη τους φετινή απώλεια και ξεκινάει με 4x4 για πρώτη φορά στην ιστορία της στην Πρέμιερ Λιγκ. Και τις 2 ασίστ ο Χολέμπας, που έφτασε ήδη τις 4 στο φετινό πρωτάθλημα!

Ιστορία έγραψε η Γουότφορντ του Χάβι Γκράθια! Οι «σφήκες» επικράτησαν με ανατροπή (2-1) της Τότεναμ στο «Βίκαρατζ Ρόουντ» και έκαναν το 4x4, πιάνοντας τις Λίβερπουλ και Τσέλσι στην κορυφή της βαθμολογίας. Πρόκειται για μοναδικό επίτευγμα του αγγλικού συλλόγου από καταβολής Πρέμιερ Λιγκ και μάλιστα έγινε απέναντι σε αντίπαλο που δεν τον είχε κερδίσει ποτέ από την ίδρυση της Λίγκας.Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος απέναντι στους γηπεδούχους, ωστόσο στο ξεκίνημα της επανάληψης (53’) πήρε το προβάδισμα με αυτογκόλ του Ντουκουρέ έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Φόστερ.

Η Γουότφορντ ανέβασε την πίεση της, είχε δοκάρι στο 67’ με τον Ντίνι και δύο λεπτά μετά έφερε το σκορ στα ίσα. Ο Χολέμπας εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Ντίνι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και στο 76’ έφεραν… τούμπα το ματς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χολέμπας, ο Κάθκαρτ βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή και δεν αστόχησε. Αυτή ήταν συνολικά η 4η ασίστ του Χολέμπας στο φετινό πρωτάθλημα, πιάνοντας τον Μεντί στην πρώτη θέση της σχετικής λίστας. Μάλιστα, μετράει και ένα γκολ και έτσι είναι ο μόνος παίκτης της φετινής Πρέμιερ Λιγκ που έχει συμμετοχή σε 5 γκολ στη σεζόν.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Τότεναμ έψαξε το γκολ της ισοφάρισης ωστόσο η Γουότφορντ άντεξε την πίεση και θα πάει στη διακοπή όντας στην κορυφή της βαθμολογίας, παρέα με Λίβερπουλ και Τσέλσι!