21+

21+

Νέα γκέλα για Βασιλεία πριν τον ΠΑΟΚ

29/7/2018 01:00
Η αλλαγή προπονητή δεν έφερε αποτέλεσμα για τη Βασιλεία, η οποία έμεινε στο 1-1 με τη Ξαμάξ εκτός έδρας και παρέμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, λίγες μέρες πριν τη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ στην Ελβετία.

Ο υπηρεσιακός Αλεξάντερ Φράι αντικατέστησε τον Ραφαέλ Βικί μετά την ήττα της Βασιλείας στην Τούμπα, ωστόσο οι Ελβετοί δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στο νέο πρωτάθλημα. Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Ξαμάξ εκτός έδρας και έχει μόλις ένα βαθμό μετά από 2 αγωνιστικές στο ελβετικό πρωτάθλημα.Ο Φράι άλλαξε σχηματισμό (4-4-2) και πρόσωπα, όμως αυτό δεν οδήγησε τη Βασιλεία στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι (κυρίως στο πρώτο μέρος) και προηγήθηκαν στο 64’ με τον Όκαφορ έπειτα από ωραία ομαδική ενέργεια, ωστόσο, τέσσερα λεπτά πριν τα 90’, ο Νουτσόλο εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια της Βασιλείας και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κάμπο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Βασιλεία (Αλεξάνταρ Φράι): Όμλιν, Σούτσι, Κιούμαρτ, Βίντμερ, Ριβέρος, Ζουφί, Φρέι, Όκαφορ (77' Στόκερ), Καλουλού (62' Μπουά), Αγιέτι και Βολσφίνγκελ (70' Κάμπο).