21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Διπρόσωπη η Ρεάλ ενόψει τελικού

20/5/2018 00:15
Η Ρεάλ προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο στο «Μαδριγάλ», ωστόσο στην επανάληψη είχε το μυαλό στο… Κίεβο και ισοφαρίστηκε σε 2-2 από τη Βιγιαρεάλ, που εξασφάλισε την 5η θέση.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, Βιγιαρεάλ και Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο «Μαδριγάλ», με τους Μαδριλένους να στρέφουν το ενδιαφέρον τους στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Λίβερπουλ.

Ο Ζινεντίν Ζιντάν παρέταξε την ομάδα με Καρβαχάλ, Μαρσέλο στα άκρα, Βαράν, Ράμος στο κέντρο της άμυνας, Μόντρις, Καζεμίρο, Κρόος στον άξονα και τον Ισκο πίσω από τους Κριστιάνο, Μπέιλ.
Ο τελευταίος άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με εξαιρετική προσπάθεια και όμορφο πλασέ, ενώ στο 32’ ο Μαρσέλο έβγαλε τρομερή ασίστ στον Ρονάλντο, ο οποίος έκανε το 2-0 με κεφαλιά και έφτασε τα 450 γκολ με τη φανέλα της Ρεάλ.Η «βασίλισσα» είχε αρκετές ευκαιρίες με Κρόος, Ίσκο και Ρονάλντο για ένα τρίτο γκολ, όμως στην επανάληψη οι μηχανές έσβησαν. Ο Ζινεντίν Ζιντάν έγινε ο πρώτος προπονητής στην ιστορία της Ρεάλ που έδωσε φανέλα βασικού στον γιο του, Λούκα, ο οποίος στο 49’ πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε απευθείας φάουλ του Σανσόνε.

Ο «Ζιζού» απέσυρε τον Ρονάλντο και η Βιγιαρεάλ έφτασε στην ισοφάριση με ωραίο σουτ του Μαρτίνεθ (71’) και ψύχραιμο τελείωμα του Καστιγιέχο (85’). Στις καθυστερήσεις ο Βάθκεθ σπατάλησε μεγάλη στιγμή για να δώσει τη νίκη στη Ρεάλ, η οποία τερμάτισε 3η στο πρωτάθλημα (μόλις 4η φορά που τερμάτισε κάτω από την 2η θέση τον 21ο αιώνα).

Στον αντίποδα, η Βιγιαρεάλ τερμάτισε στην 5η θέση και του χρόνου θα παίζει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ όπως και η 6η Μπέτις. Αντίθετα, η Σεβίλλη τερμάτισε 7η και θα παίξει στον 2ο προκριματικό του θεσμού που είναι πολυνίκης.