21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Ο Φελαϊνί «λύγισε» Άρσεναλ και Μαυροπάνο στο 90+1’

29/4/2018 20:47
Με γκολάρα του Φελαϊνί στο 90+1’ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 2-1 την Άρσεναλ στο «Όλντ Τράφορντ», με τους «κανονιέρηδες» να παρατάσσονται με αρκετούς νεαρούς παίκτες. Πολύ καλός ο Μαυροπάνος στο ντεμπούτο με τους Λονδρέζους.

Οι νεαροί της Άρσεναλ με τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο στην σύνθεση τους κρατούσαν σφιχτά το 1-1 στο «Ολντ Τράφορντ», ωστόσο η τρομερή κεφαλιά του Φελαϊνί στις καθυστερήσεις χάρισε στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τη νίκη με 2-1 και το εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ της νέας σεζόν.Ο Αρσέν Βενγκέρ, έχοντας στο μυαλό του τη ρεβάνς με την Ατλέτικο για τους «4» του Γιουρόπα Λιγκ, κατέβασε ενδεκάδα με Μ.Ο ηλικίας τα 24 χρόνια και 67 ημέρες. Ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος έγραψε ιστορία ως ο νεότερος Έλληνας που έκανε ντεμπούτο στην Πρέμιερ Λιγκ, πραγματοποιώντας ελπιδοφόρο ντεμπούτο με πολύ καλές τοποθετήσεις. Παρόλα αυτά, οι «κανονιέρηδες» δεν απέφυγαν την ήττα και είναι η μοναδική ομάδα στην Αγγλία που δεν έχει ούτε... βαθμό στα εκτός έδρας της ματς στο 2018 (έξι ήττες).

Η Γιουνάιτεντ άνοιξε από νωρίς το σκορ με τον Πογκμπά (16’) όμως στο ξεκίνημα της επανάληψης (51’) ο Μχιταριάν ισοφάρισε σε 1-1 με ωραίο σουτ, σκοράροντας απέναντι στην πρώην ομάδα του. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Λουκάκου αποχώρησε τραυματίας μετά από μονομαχία με τον Μαυροπάνο.

Όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ανέβαζαν την πίεση τους και στο 89’ είχαν δοκάρι με τον Φελαϊνί. Ωστόσο, στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βέλγος έπιασε τρομερή κεφαλιά και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Οσπίνα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.