21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Εμφατική νίκη για Παναθηναϊκό στη Νέα Σμύρνη

22/4/2018 22:52
Κόντρα στα μεγάλα προβλήματα, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 3-0 τον Πανιώνιο στην Νέα Σμύρνη, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λουτσιάνο (γκολ και ασίστ).

Ακόμα μια παλικαρίσια νίκη για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επικράτησε με 3-0 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη και έβαλε… ταφόπλακα στις ελπίδες των γηπεδούχων για την 5η θέση.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο ματς, ωστόσο η πρώτη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε από τον Πανιώνιο. Στο 33’ μετά από λάθος του Κουρμπέλη, ο Ντουρμισάι βρέθηκε απέναντι στον Βλαχοδήμο, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ του «τριφυλλιού».Ο Παναθηναϊκός κράτησε το μηδέν και «καθάρισε» το ματς με δύο γκολ σε τρία λεπτά. Στο 35’ ο Λουτσιάνο «έγραψε» το 0-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ και τρία λεπτά μετά έδωσε την ασίστ στον Λουντ, που με σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-2.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα για τους γηπεδούχους καθώς ο Κότνικ τραυματίστηκε στην φάση του γκολ του Λουτσιάνο χτυπώντας στο δοκάρι. Ο Μπαντής που πήρε τη θέση του έπιασε αμέσως δουλειά, καθώς στο 53’ πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση σε δυνατό σουτ του Ινσούα.

Το παιχνίδι είχε χαμηλό τέμπο και στο 87’ ο Παναθηναϊκός έβαλε το… κερασάκι. Μετά από αντεπίθεση, ο Μολίνς έδωσε στον Γιόχανσον, αυτός έδωσε ξανά στον πρώτο και εκείνος με εύστοχο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-3