21+

21+

Η Ισπανία έριξε εξάρα στην Αργεντινή! (video)

28/3/2018 00:25
Με τον Ίσκο να πετυχαίνει χατ-τρικ η Ισπανία διέλυσε με 6-1 την Αργεντινή στην Μαδρίτη και υποχρέωσε την «αλμπισελέστε» στην πιο βαριά ήττα στην ιστορία της.

Ποιος είδε την Ισπανία και δεν την φοβήθηκε! Οι «φούριας ρόχας» ισοπέδωσαν με 6-1 την Αργεντινή σε φιλικό παιχνίδι στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» της Μαδρίτης και διεύρυναν το αήττητο σερί της στους 18 αγώνες. Στον αντίποδα, η «αλμπισελέστε», που έπαιξε χωρίς τον Λιονέλ Μέσι, ισοφάρισε την πιο βαριά ήττα στην ιστορία της και προβλημάτισε έντονα με την εμφάνιση της, δυόμιση μήνες πριν την έναρξη του Μουντιάλ της Ρωσίας.Η Αργεντινή θα μπορούσε να προηγηθεί στο 7ο λεπτό, ωστόσο ο Ιγκουαΐν έχασε το… άχαστο, στέλνοντας τη μπάλα άουτ με πλασέ από τη μικρή περιοχή. Η Ισπανία γλίτωσε το γκολ και στο 12’ πήρε αυτή το προβάδισμα. Ο Ασένσιο έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Ντιέγκο Κόστα και ο φορ της Ατλέτικο δεν αστόχησε απέναντι από τον Ρομέρο, «γράφοντας» το 1-0.

Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το προβάδισμα τους στο 26’, με τον Ίσκο να σκοράρει από κοντά έπειτα από νέα ασίστ του Ασένσιο. Η Αργεντινή κατάφερε να μειώσει στο 39’ με κεφαλιά του Οταμέντι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ωστόσο στην επανάληψη κατέρρευσε… Στο 52’ ο Ίσκο πέτυχε δεύτερο γκολ με πλασέ λίγο μέσα από την περιοχή, ενώ τρία λεπτά μετά ο Αλκάνταρα έκανε το 4-1 με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Η άμυνα της Αργεντινής βρίσκονταν… αλλού και στο 73’ η Ισπανία έφτασε σε πέμπτο τέρμα. Μετά από βολέ του Ντε Χέα, ο Άσπας έφυγε στην πλάτη των αμυντικών και με εύστοχο πλασέ «έγραψε» το 5-1. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 74’ ο Ίσκο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 6-1 και έγινε ο πρώτος Ισπανός που πέτυχε χατ-τρικ με το εθνόσημο μετά τον Μοριέντες το 2003.

Αυτή είναι η χειρότερη ήττα στην ιστορία της Αργεντινής, ισοφαρίζοντας τα 1-6 από Τσεχοσλοβακία (Παγκόσμιο Κύπελλο 1958) και από Βολιβία (προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010)