21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Καθάρισε» με «σεληνιασμένο» Ρονάλντο η Ρεάλ

19/3/2018 00:05
Με τον Ρονάλντο να πετυχαίνει καρέ τερμάτων, η Ρεάλ κέρδισε με 6-3 την Ζιρόνα στο «Μπερναμπέου» και μείωσε στο -4 τη διαφορά από την 2η Ατλέτικο.

Σε ημιάγρια κατάσταση βρίσκεται ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος έφτασε τα 21 γκολ μέσα στο 2018, οδηγώντας την Ρεάλ σε νίκη με 6-3 επί της Ζιρόνα στο «Μπερναμπέου». Ο Πορτογάλος έφτασε τα 50 χατ-τρικ στην καριέρα του, τα 5 καρέ και είναι σε τρομερή φόρμα εν όψει των αγώνων με την Γιουβέντους για το Τσάμπιονς Λιγκ.Ο Πορτογάλος άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, όμως η Ζιρόνα ισοφάρισε στο 29’ με κεφαλιά του Στουάνι ύστερα από κόρνερ του Γκρανέλ. Το 1-1 έμεινε ως το ημίχρονο, ωστόσο στο ξεκίνημα της επανάληψης (48’) ο Μπενζεμά έδωσε στον Ρονάλντο και ο Πορτογάλος με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή «έγραψε» το 2-1.

Στο 59' ο Πορτογάλος έδωσε ασίστ στον Λούκας Βάθκεθ για το 3-1, ενώ δύο λεπτά μετά ο «CR7» σημάδεψε το δοκάρι. Ωστόσο, στο 64’ ο Ρονάλντο έφτασε στο χατ-τρικ με σουτ στην κενή εστία έπειτα από την επέμβαση του Μπόνο στο σουτ του Μπενζεμά. Η Ζιρόνα μείωσε στο 67’ με κεφαλιά του Στουάνι, όμως στο 86’ ο Μπέιλ έκανε το 5-2 με πλασέ και ξαναέδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην Ρεάλ.

Δύο λεπτά μετά (88’) ο Χουάνπε σκόραρε με κεφαλιά, μειώνοντας σε 5-3, όμως στο 90+1’ ο Ρονάλντο έφτασε στο καρέ έπειτα από ασίστ από τον Κροος για το τελικό 6-3.