21+

21+

Τσάμπιονς Λιγκ: «Σφράγισε» την πρόκριση η Μπάγερν

14/3/2018 20:52
Η Μπάγερν κέρδισε με 3-1 την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη και με συνολικό σκορ 8-1 πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ. Αλκάνταρα (18’), Γκιονούλ (46’ αυτ.) και Βάγκνερ (84’) οι σκόρερ των Βαυαρών, μείωσαν με Βάγκνερ Λοβ (59’) οι γηπεδούχοι.

Χωρίς να πατήσει γκάζι, η Μπάγερν επικράτησε με 3-1 της Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη και εξασφάλισε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ για 7η σερί χρονιά.

Τα πάντα είχαν κριθεί από το 5-0 του πρώτου αγώνα στο Μόναχο, ωστόσο ο Γιουπ Χάινκες κατέβασε βασική ομάδα και οι Βαυαροί ντούμπλαραν τις νίκες τους απέναντι στους πρωταθλητές Τουρκίας. Στο 10’ ο Μίλερ αστόχησε από πλεονεκτική θέση, όμως στο 18’ ο Γερμανός έβγαλε εξαιρετική μπαλιά για τον Αλκάνταρα, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 0-1.Ο σκόρερ της Μπάγερν αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, στο μοναδικό άσχημο νέο για τους φιλοξενούμενους στο ματς. Οι Βαυαροί δεν απειλήθηκαν σημαντικά στο πρώτο μέρος και στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης πέτυχαν δεύτερο γκολ. Ο Ραφίνια έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Γκιονιούλ μπερδεύτηκε με τους Ουισάλ και Ζενγίν και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2.

Η Μπεσίκτας προσπάθησε να απαντήσει και τα κατάφερε στο 59’. Ο Γκονούλ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αλάμπα και έδωσε στον Βάγκνερ Λοβ, ο οποίος έμεινε όρθιος από το μαρκάρισμα του Βιδάλ και με εύστοχο πλασέ μείωσε σε 1-2. Δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι είχαν σημαντική στιγμή για να φέρουν το σκορ στα ίσια, όμως ο Πεκτεμέκ αστόχησε με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στη συνέχεια, με την Μπάγερν να φτάνει σ’ ένα τρίτο τέρμα στο 84’. Ο Αλάμπα έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε, και ο αφύλαχτος Βάγκνερ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα με το στήθος για το τελικό 1-3. Η Μπάγερν προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ για 7η σερί χρονιά, ενώ ο Γιουπ Χάινκες έγινε ο πρώτος προπονητής στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ με 11 σερί νίκες.