21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Κατρακυλάει η Άρσεναλ

4/3/2018 18:00
Η Αρσεναλ ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Μπράιτον, έφτασε τις 4 σερί ήττες σ’ όλες τις διοργανώσεις και βρέθηκε στο -13 από την 4αδα. Ντανκ (7’) και Μάρεϊ (26’) τα γκολ των «γλάρων», μείωσαν με Ομπαμεγιάνγκ (43’) οι «κανονιέρηδες», που είχαν δοκάρι για το 2-2.

Τσάμπιονς Λιγκ μόνο με… θαύμα! Η Άρσεναλ γνώρισε την ήττα με 2-1 στην έδρα της Μπράιτον και βρέθηκε 13 βαθμούς μακριά από την 4η θέση. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ πραγματοποίησε ακόμα μια απογοητευτική εμφάνιση και υπέστη τέταρτη σερί ήττα σε όλες τις διοργανώσεις για πρώτη φορά μετά το 2002!H Aρσεναλ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, όμως στο 7’ η λάθος έξοδος του Τσεχ σε εκτέλεση κόρνερ επέτρεψε στον Ντανκ να σκοράρει από κοντά για το 1-0. Το γκολ έδωσε… φτερά στους γηπεδούχους, που πίεσαν για ένα δεύτερο τέρμα. Στο 10’ ο Τσεχ έδιωξε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Γκρος ενώ στο 20' από γκάφα του Ιβόμπι ο Νοκάρ δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Τσέχο πορτιέρο.

Η πίεση της Μπράιτον απέδωσε καρπούς στο 26’, με τον Μάρεϊ να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Γκρος για το 2-0. Η Άρσεναλ επέστρεψε στο ματς στο 43’, όταν από φάση διαρκείας στην περιοχή της Μπράιτον, ο Ομπαμεγιάνγκ έβαλε το πόδι του σε σουτ του Τσάκα και μείωσε σε 2-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φέρουν το σκορ στα ίσια ωστόσο η κεφαλιά του Κοσιελνί σταμάτησε στο δοκάρι.

Η εικόνα της Άρσεναλ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ήταν ενθαρρυντική, ωστόσο στην επανάληψη η ομάδα του Βενγκέρ ήταν να σαν μην μπήκε στο ματς. Ένα δυνατό σουτ του Οζίλ (58’) που έδιωξε ο Ράιαν ήταν η μοναδική μεγάλη στιγμή των «κανονιέρηδων», που πλέον θα χρειαστεί να κατακτήσουν το Γιουρόπα Λιγκ εάν θέλουν να προκριθούν στο Τσάμπιονς Λιγκ τη νέα σεζόν…