21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Το «καθάρισε» σ’ ένα πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ

17/2/2018 21:28
Με δύο γκολ σε πέντε λεπτά (56’ Πέλκας, 61’ Μαουρίσιο) ο ΠΑΟΚ πέρασε με 2-0 από την Λαμία, έφτασε τις 10 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και έμεινε μόνος πρώτος.

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο κόντρα στην Λαμία, αφού στο δεύτερο μέρος πέτυχε δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο και «σφράγισε» την εκτός έδρας νίκη (2-0) που τον φέρνει προσωρινά στο +5 από την 2η ΑΕΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε τις 10 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και συνολικά τις 15 σ’ όλες τις διοργανώσεις, συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία του προς τον τίτλοΗ ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου περιορίστηκε σε φλύαρη υπεροχή στο πρώτο μέρος, αδυνατώντας να βρει τρόπο και να γίνει απειλητική για την εστία της Λαμίας. Εξαίρεση αποτέλεσε το πεντάλεπτο 24’-29’ όπου ο Παπαδόπουλος χρειάστηκε να επέμβει δύο φορές σε προσπάθεια του Βαρέλα και σουτ του Μακ.

Ο ΠΑΟΚ πέταξε στα… σκουπίδια το πρώτο 45λεπτο, ωστόσο στην επανάληψη «καθάρισε» το ματς μέσα σε πέντε λεπτά. Το 0-1 έγινε στο 56’ ύστερα από υπέροχη ομαδική ενέργεια. Ο Μακ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μαουρίτσιο κοντρόλαρε και έδωσε στον Μπίσεσβαρ, αυτός σέντραρε αμέσως στη μικρή περιοχή για τον Πέλκα κι εκείνος με κοντινή κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Πέντε λεπτά μετά, ο Μακ έκανε τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι, ο Ασίκγμπα, στην προσπάθεια του να απομακρύνει, έδωσε τη μπάλα στον Μαουρίσιο και εκείνος με κεφαλιά «έγραψε» το 0-2. Κάπου εκεί το παιχνίδι «έσβησε», με τον ΠΑΟΚ να κάνει σωστή διαχείριση και να φεύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τη Λαμία.

Λαμία (Μπ. Τεννές): Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Βασιλαντωνόπουλος, Μπλάζιτς, Ομο (67’ Μπεν Τζεμιά), Βάντερσον, Πίτι, Ακόστα, Μπούτνικ (60’ Αστσεριτς).

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίσιο, Μακ (89’ Κουλούρης), Πέλκας (78’ Μουλέν), Μπίσεσβαρ (72’ Λημνιός), Πρίγιοβιτς.