21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Στην κορυφή με τριάρα και ρεκόρ ο ΠΑΟΚ

12/2/2018 21:28
Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-0 την ΑΕΛ στην Τούμπα, έφτασε τις 9 σερί νίκες στο πρωτάθλημα (ρεκόρ) και πέρασε ξανά στην κορυφή της Σούπερ Λιγκ με +2 από ΑΕΚ και +9 από τον Ολυμπιακό! Σάκχοφ (12’), Βαρέλα (40’) και Πρίγιοβιτς (48’) οι σκόρερ.

Σε περίπατο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ το παιχνίδι με την ΑΕΛ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε άνετη νίκη με 3-0 στην Τούμπα και προσπέρασε την ΑΕΚ στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τις 9 σερί νίκες στο πρωτάθλημα κι αυτό αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία τους, ενώ μαζί με τα ματς Κυπέλλου μετράνε 14 σερί νίκες σ’ όλες τις διοργανώσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, πιέζοντας για να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν δύο καλές στιγμές με κεφαλιά του Μάτος (4’) και μακρινό σουτ του Βϊερίνια (8’) και το 1-0 ήρθε στο 12’. Ο Βιεϊρίνια σέντραρε για τον Πρίγιοβιτς, ο οποίος έστρωσε με το κεφάλι για τον Σάκχοφ και ο Ουκρανός από κοντά άνοιξε το σκορ.

Η ΑΕΛ, με εξαίρεση ένα σουτ του Αγκάνοβιτς (17’) που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης, δεν απείλησε σε κανένα σημείο τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πίεζε για ένα δεύτερο τέρμα. Στο 16’ το μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 28’ ο Μπόζοβιτς μπλόκαρε το σουτ του Μπίσεσβαρ έξω από την περιοχή.

Δέκα λεπτό μετά ο γκολκίπερ της ΑΕΛ είπε «όχι» σε νέο σουτ του Ολλανδού, όμως στο 40’ ο ΠΑΟΚ έφτασε σε δεύτερο τέρμα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέλκα, ο Βαρέλα σκόραρε με κεφαλιά-ψαράκι και διπλασίασε το σκορ της ομάδας του. Μάλιστα ο άσος του ΠΑΟΚ έτρεξε στον γιο του που εκτελούσε χρέη ball boy προκειμένου να το πανηγυρίσει, με τους δυο τους να «ξεσπούν» σε κλάματα.

Τα πάντα τελείωσαν στο ξεκίνημα της επανάληψης (48’), όταν μετά από εξαιρετική πάσα του Πέλκα, ο Πρίγιοβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Μπόζοβιτς και δεν αστόχησε, «γράφοντας» το 3-0. Ο Σέρβος φορ έφτασε τα 13 γκολ στο πρωτάθλημα και τα 19 συνολικά στη σεζόν, πιάνοντας τον Καρίμ Ανσαριφάρντ στην πρώτη θέση των σκόρερ της Σούπερ Λιγκ.

Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να πιέζει για μεγαλύτερο σκορ, έχοντας καλές στιγμές με Μαουρίσιο (58’, 90+1’), Πρίγιοβιτς (60’, 76’), Βιεϊρίνια (66’) και Μακ (77’). Το 3-0 έμεινε τελικά ως το φινάλε και ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε ρεκόρ με εννέα σερί νίκες στο πρωτάθλημα.