21+

21+

Σέριε Α: Διέλυσε την Λάτσιο η Νάπολι

11/2/2018 00:31
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Νάπολι διέλυσε με 4-1 την Λάτσιο στο «Σαν Πάολο» και πέρασε ξανά μόνη στην κορυφή της Σέριε Α.

Στο +1 από την Γιουβέντους πέρασε ξανά η Νάπολι μετά τη μεγάλη νίκη της με 4-1 επί της Λάτσιο. Οι «παρτενοπέι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, ωστόσο έδειξαν χαρακτήρα και έκαναν την μεγάλη ανατροπή, φτάνοντας τις 8 σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Λάτσιο αφού στο 3' ο Ντε Φράι βρήκε την μπάλα μετά την σέντρα του Ιμόμπιλε, κάνοντας το 0-1. Η απάντηση της Νάπολι ήρθε λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου (43’) με άψογο τελείωμα του Καγιεχόν.Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης (54’) χάρη σε αυτογκόλ του Γουάλας μετά από γύρισμα του Καγιεχόν. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μάριο Ρουί σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Ζιελίνσκι και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-1! Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 73’ ο Μέρτενς μετά από όμορφη ενέργεια του Ζιελίνσκι.