21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Άνετη νίκη για ΠΑΟΚ στα Γιάννενα

4/2/2018 17:05
Ο ΠΑΟΚ, έχοντας στο πλευρό του περίπου 2500 οπαδούς, κέρδισε με 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες και ξέφυγε προσωρινά με +4 από τον Ολυμπιακό. Προηγήθηκαν με γκολ οφσάιντ του Πέλκα (9’) οι φιλοξενούμενοι, που «σφράγισαν» τη νίκη με δύο γκολ του Πρίγιοβιτς (39’, 45+1’).

Την 8η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα πήρε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε με 3-1 από την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα. Οι «ασπρόμαυροι», που είχαν στον πλευρό του περίπου 2500 φίλους τους, «καθάρισαν» τη νίκη στο πρωτάθλημα και ξέφυγαν με +4 στην κορυφή πριν το ντέρμπι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ.Η ομάδα του Λουτσέσκου ήταν κυρίαρχη από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, έχοντας σημαντική στιγμή στο πρώτο λεπτό με κεφαλιά του Πρίγιοβιτς για να ανοίξει το σκορ. Το γκολ για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 9ο λεπτό, αν και θα έπρεπε να ακυρωθεί για οφσάιντ. Μετά από σέντρα του Μακ, ο Πρίγιοβιτς πήρε την κεφαλιά και ο εκτεθειμένος Πέλκας «έγραψε» από κοντά το 1-0.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν το μομέντουμ και έψαξαν ένα γρήγορο δεύτερο τέρμα για να «καθαρίσουν» το ματς. Στο 14’ ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Μπέριου, ενώ στο 18’ ο Βελλίδης έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Κάμπος. Στο 29’ ο γκολκίπερ του ΠΑΣ νίκησε σε τετ-α-τετ τον Πρίγιοβιτς, όμως στο 39’ ο Σέρβος φορ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα μετά από διπλή προσπάθεια.

Ο Πρίγιοβιτς δεν έμεινε εκεί, αφού στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους σκόραρε από κοντά μετά από σέντρα του Μακ και έφτασε τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που απειλούσε με αξιώσεις. Στο 55’ ο Βελλίδης έδιωξε σε κόρνερ τη βολίδα του Βιεϊρίνια, ενώ στο 66’ ο Έλληνας γκολκίπερ νίκησε σε τετ-α-τετ τον Πρίγιοβιτς, στερώντας του το χατ-τρικ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 71’, όταν μετά από σέντρα του Μανθάτη, η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν αντέδρασε σωστά και ο αμαρκάριστος Κόντε σκόραρε με κεφαλιά, μειώνοντας σε 3-1.

Αυτό ήταν το τελικό σκορ, αφού στο 84’ ο Πασχαλάκης απέκρουσε το σουτ του Λημνιού, ενώ στον αντίποδα ο Βελλίδης είπε «όχι» σε προσπάθειες των Μπίσεσβαρ (89’) και Βιεϊρίνια (90+2’), κρατώντας το 3-1 ως το φινάλε.