21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Ξέσπασε με επτάρα η Ρεάλ!

21/1/2018 19:11
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Ρεάλ διέλυσε με 7-1 την Λα Κορούνια στο «Μπερναμπέου» και πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά τις 9 Δεκεμβρίου! Από δύο γκολ Μπέιλ, Ρονάλντο και Νάτσο!

Πάνω στην Λα Κορούνια ξέσπασε η Ρεάλ Μαδρίτης μετά τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Η «βασίλισσα» βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ ωστόσο έβγαλε αντίδραση και διέλυσε με 7-1 την Ντεπόρ στο «Μπερναμπέου».

Τα σύννεφα άρχισαν να εμφανίζονται ξανά πάνω από το «Μπερναμπέου» όταν στο 23’ ο Λούκας Πέρεθ τρύπησε την άμυνα της Ρεάλ και έδωσε έτοιμο γκολ στον Αντριάν για το 0-1. Ωστόσο, η «βασίλισσα» δεν πτοήθηκε και έφερε… τούμπα το ματς πριν το ημίχρονο χάρη σε δυνατό πλασέ του Νάτσο (32’) και τρομερή γκολάρα του Μπέιλ (42’) με άπιαστο διαγώνιο σουτ.Ο Ουαλός δεν έμεινε εκεί, αφού στο 58’ πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ με κεφαλιά για το 3-1. Η Λα Κορούνια πέταξε λευκή πετσέτα και η Ρεάλ άρχισε το… πάρτι. Από ασίστ-τακουνάκι του Ρονάλντο ο Μόντριτς «έγραψε» το 4-1 (68’) με όμορφο σουτ από το ημικύκλιο, ενώ μέσα σε έξι λεπτά (78’, 84’) ο Κριστιάνο σκόραρε δύο φορές με πλασέ και κεφαλιά, εκτοξεύοντας τον δείκτη του σκορ στο 6-1.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 88’ ο Νάτσο, πετυχαίνοντας δεύτερο προσωπικό γκολ για το τελικό 7-1. Με τη νίκη, η Ρεάλ έφτασε τους 35 βαθμούς και πέρασε μόνη στην 4η θέση με +1 από Βιγιαρεάλ (5η) και +2 από Σεβίλλη (6η), έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο. Παράλληλα, βρίσκεται στο -5 από την 3η Βαλένθια, στο -8 από την 2η Ατλέτικο και στο -16 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.