21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Τεσσάρα η Άρσεναλ, αγχωτική νίκη για Γιουνάιτεντ

20/1/2018 19:05
Η Άρσεναλ διέλυσε με 4-1 την Κρίσταλ Πάλας στο «Έμιρειτς», πετυχαίνοντας και τα τέσσερα γκολ πριν το πρώτο 25λεπτο! Δύσκολη νίκη για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0 στην έδρα της Μπέρνλι.

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε η Άρσεναλ απέναντι στη συμπολίτισσα Κρίσταλ Πάλας. Στο πρώτο της παιχνίδι χωρίς τον Αλέξις Σάντσες, οι «κανονιέρηδες» πήραν εμφατική νίκη με 4-1 στο «Έμιρειτς» και επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά τις 28 Δεκεμβρίου, όταν είχαν και πάλι αντίπαλο την ομάδα του Ρόι Χότζον.Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ πραγματοποίησε τρομερό ξεκίνημα, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ στα πρώτα 21 λεπτά! Μόλις στο 5’ ο Μονρεάλ άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά, ενώ στο 7’ ο Ισπανός έδωσε μισό γκολ στον Ιβόμπι για το 2-0. Στο 13’ ο Μονρεάλ μοίρασε δεύτερη ασίστ, αυτή τη φορά για τον Κοσιελνί, ο οποίος από κοντά ανέβασε τον δείκτη του σκορ.

Το τέταρτο γκολ της Άρσεναλ ήρθε στο 21’, όταν μετά από ωραία ομαδική συνεργασία, ο Λακαζέτ «έγραψε» το 4-0 από το ύψος του πέναλτι πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ μετά τις 2 Δεκεμβρίου. Το μόνο που κατάφερε η Κριστάλ Πάλας ήταν να μειώσει στο 77’ με όμορφο βολέ του Μιλιβόγιεβιτς για το τελικό 4-1.

Μόνη 2η η Γιουνάιτεντ

Πιο δύσκολο ήταν το έργο για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία κέρδισε με 1-0 την Μπέρνλι στο «Τερφ Μουρ» και ξέφυγε ξανά μόνη στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Μετά από ένα κακό πρώτο μέρος, οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν το προβάδισμα στο 54’. Ο Λουκάκου έβγαλε εξαιρετική ασίστ στον Μαρσιάλ και ο Γάλλος με τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή «έγραψε» το 1-0.

Η Μπέρνλι πίεσε για την ισοφάριση, είχε δοκάρι στο 57’ με απευθείας φάουλ του Γκούντμουντσον, ενώ στο 71’ ο Ταρκόφσκι δεν πρόλαβε για χιλιοστά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από συρτή σέντρα του Ισλανδού. Στο 77’ ο Μπαρνς αστόχησε με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση και το 1-0 υπέρ της Γιουνάιτεντ έμεινε ως το φινάλε.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο έμεινε αήττητη για οκτώ διαδοχικές αγωνιστικές και πλησίασε στο -9 από τη Μάντσεστερ Σίτι, που παίζει αργότερα απέναντι στην Νιούκαστλ.