21+

21+

Λιγκ Καπ Αγγλίας: Προβάδισμα στο 90+2’ η Μάντσεστερ Σίτι

9/1/2018 23:44
Με γκολ του Αγκούερο στο 90+2’ η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με ανατροπή (2-1) την Μπρίστολ Σίτι στο «Έτιχαντ» και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας. Ο Ντε Μπρούιν (55’) το άλλο γκολ, προηγήθηκε με Ριντ (44’) η ομάδα της Τσάμπιονσιπ.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας έκανε η Μάντσεστερ Σίτι. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα νίκησε με 2-1 την Μπρίστολ Σίτι στο «Έτιχαντ» και απέκτησε το προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στο «Άστον Γκέιτ».Η Μπρίστολ Σίτι, που στην πορεία της ως τα ημιτελικά απέκλεισε τέσσερις ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ (μεταξύ των οποίων και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στάθηκε εξαιρετικά στο πρώτο μέρος, βάζοντας πολλά προβλήματα στους «πολίτες». Οι «ρόβερς» έκλειναν σωστά τους χώρους και έβγαιναν επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις, έχοντας σημαντικές στιγμές με σουτ των Μπράιαν (17’) και Πακ (33’, 42’).

Από την πλευρά της, η Μάντσεστερ Σίτι «άγγιξε» το γκολ στο 25’, όμως ο Φίλντινγκ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ντε Μπρόινε. Το 1-0 υπέρ της Μπρίστολ ήρθε στο 43’. Μετά από λάθος Μανγκαλά, ο Ριντ βρέθηκε σε θέση βολής, κέρδισε πέναλτι από τον Στόουνς και ο ίδιος το μετουσίωσε σε γκολ για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Η Σίτι «άγγιξε» το 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Φλιντ να διώχνει στη γραμμή τη μπάλα μετά από λόμπα του Στέρλινγκ. Το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους ήρθε στο ξεκίνημα της επανάληψης (55’). Ο Ντε Μπρόινε έπαιξε το 1-2 με τον Στέρλινγκ και με ωραίο σουτ έφερε το σκορ στα ίσια.

Στέρλινγκ (69’) και Σανέ (70’) σπατάλησαν μεγάλες στιγμές για το 2-1, το οποίο ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από σέντρα του Σίλβα, ο Αγκουέρο μπήκε στη μικρή περιοχή και με κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους στο «Άστον Γκέιτ» στις 23 Ιανουαρίου, με τον νικητή να αντιμετωπίζει στον τελικό τον νικητή του ζευγαριού Τσέλσι – Άρσεναλ.