21+

21+

Κύπελλο Ισπανίας: Τσέκαρε το εισιτήριο για τους «8» η Ρεάλ

5/1/2018 01:20
Η Ρεάλ κέρδισε με 3-0 την Νουμάνθια εκτός έδρας και εξασφάλισε από το πρώτο ματς το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας. Μπέιλ (35’ πεν.), Ίσκο (89’ πεν.) και Μαγιοράλ (90+1’) τα γκολ, με δέκα από το 60’ οι γηπεδούχοι.

Νικηφόρα ξεκίνησε το 2018 η Ρεάλ, η οποία επικράτησε με 3-0 της Νουμάνθα εκτός έδρας. Η «βασίλισσα» που παρατάχθηκε με αλλαγές και χωρίς τον Ρονάλντο, «σφράγισε» τη νίκη με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά και έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στη ρεβάνς του «Μπερναμπέου».Η Νουμάνθια είχε την πρώτη μεγάλη στιγμή στο 13ο λεπτό, όμως το σουτ το Χιγκίνιο από θέση βολής πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Η Ρεάλ πήρε τον έλεγχο, απείλησε στο 30’ με τον Μαγιοράλ και πέντε λεπτά μετά άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπέιλ.

Η «βασίλισσα» είχε την υπεροχή και στο 60’απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα για πάτημα του Ντιαμάνκα στον Σεμπάγιος. Παρόλα αυτά η Νουμάνθα «άγγιξε» την ισοφάριση στο 76’, έχοντας δοκάρι με λόμπα του Πέρεθ από τη σέντρα!

Στο 84’ ο Ίσκο αστόχησε μόνος του από τη μικρή περιοχή, όμως στο 88’ ο Λούκας έπεσε πάνω στο πόδι του Μεδίνα, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και ο Ίσκο έκανε το 2-0 από την άσπρη βούλα. Στις καθυστερήσεις ο Μαγιοράλ διαμόρφωσε το τελικό 3-0, «σφραγίζοντας» το εισιτήριο για την Ρεάλ.