21+

21+

Λιγκ Καπ Αγγλίας: Αποκλεισμός-σοκ για Γιουνάιτεντ, στο 90+1’ η Τσέλσι

21/12/2017 00:10
Με γκολ στο 90+3’ η Μπρίστολ Σίτι του Λουκ Στιλ κέρδισε με 2-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ, αφήνοντας εκτός τους «κόκκινους διαβόλους». Με γκολ στις καθυστερήσεις προκρίθηκε και η Τσέλσι, 2-1 την Μπόρνμουθ.

«Βόμβα» στο Λιγκ Καπ Αγγλίας! Η Μπρίστολ Σίτι της 2ης κατηγορίας άφησε εκτός την κάτοχο του τίτλου Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, νικώντας με 2-1 τους «κόκκινους διαβόλους» στο «Άστον Γκέιτ».Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, παίζοντας με τους Ιμπραΐμοβιτς και Πογκμπά στη βασική ενδεκάδα, είχε δύο δοκάρια με Ζλάταν (10’) και Ράσφορντ (21’) για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο μέρος.

Η παθιασμένη Μπρίστολ Σίτι κράτησε το μηδέν και στο 51’ κατάφερε να προηγηθεί με τρομερό διαγώνιο σουτ του Μπράιαν. Η Γιουνάιτεντ δεν πτοήθηκε και απάντησε άμεσα, με τον Ιμπραΐμοβιτς να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 57’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» έψαξαν την ανατροπή, όμως ο πρώην πορτιέρο του Παναθηναϊκού, Στιλ πραγματοποίησε τρεις μεγάλες επεμβάσεις σε προσπάθειες του Λουκάκου (71’, 74’, 84’). Η Μπρίστολ Σίτι έμεινε στο ματς και στο 90+3’ πήρε την ιστορική νίκη. Ο Τέιλορ έβγαλε θέση βολής τον Σμιθ, αυτός έκανε το κοντρόλ και με όμορφο τελείωμα νίκησε τον Ρομέρο στέλνοντας τους «ρόβερς» στα ημιτελικά.

Με Μοράτα στο 90+1’ η Τσέλσι

Στο άλλο ματς, η Τσέλσι κέρδισε με 2-1 την Μπόρνμουθ στο Λονδίνο σ’ ένα ματς με φινάλε θρίλερ.

Οι Λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό με εξαιρετική ομαδική συνεργασία. Ο Κένεντι έδωσε με τακουνάκι στον Φάμπρεγκας, αυτός γύρισε στον Γουίλιαν και ο Βραζιλιάνος με κοντινό πλασέ «έγραψε» το 1-0.

Οι «μπλε» είχαν χαμένο τετ-α-τετ με τον Μπατσουαγί για ένα δεύτερο γκολ, με το 1-0 να μένει ως το ημίχρονο. Στην επανάληψη, η Μπόρνμουθ ανέβασε σημαντικά την απόδοση της και είχε ευκαιρίες για να φέρει το σκορ στα ίσια.

Η πίεση της απέδωσε καρπούς στο 90’, με τον Γκόσλινγκ να ισοφαρίσει σε 1-1 με σουτ εντός περιοχής. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς θα πάει στην παράταση, η Τσέλσι σκόραρε μετά τη σέντρα! Οι γηπεδούχοι βγήκαν γρήγορα μπροστά και σκόραραν με τον Μοράτα, έπειτα από ασίστ-τακουνάκι του Αζάρ. Το 2-1 έμεινε ως το τέλος και η ομάδα του Αντόνιο Κόντε προκρίθηκε στα ημιτελικά.