21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τεσσάρα και έφυγε για «κλάσικο»!

17/12/2017 23:46
Με τους Σουάρες και Παουλίνιο να πετυχαίνουν από δύο γκολ η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 4-0 την Λα Κορούνια στο «Καμπ Νου» και θα πάει στο «Μπερναμπέου» όντας στο +11 από την Ρεάλ, που έχει ματς λιγότερο. Τρία δοκάρια και χαμένο πέναλτι ο Μέσι!

Σε περίπατο μετέτρεψε η Μπαρτσελόνα το παιχνίδι με την Λα Κορούνια στο «Καμπ Νου». Οι Καταλανοί πήραν εμφατική νίκη με 4-0, έχοντας επίσης χαμένο πέναλτι, ακυρωθέν γκολ και τέσσερα (!) δοκάρια. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έφτασε τους 42 βαθμούς, ξέφυγε με +6 από την 2η Ατλέτικο, ενώ βρέθηκε στο +11 από την Ρεάλ (ματς λιγότερο), πριν τη μεταξύ τους μονομαχία στη Μαδρίτη.Η Μπαρτσελόνα είχε την υπεροχή από το ξεκίνημα, ωστόσο δεν κατάφερε να φανεί απειλητική στο πρώτο 20λεπτο. Σ’ εκείνο το σημείο τραυματίστηκε ο Αλκάθερ, ο οποίος αποκόμισε μυϊκό πρόβλημα και έδωσε τη θέση του στον Βιδάλ.

Οι Καταλανοί ανέβασαν την απόδοση τους και στο 27’ «άγγιξαν» το γκολ με σουτ του Μέσι, όμως ο Ρούμπεν κράτησε το μηδέν. Δευτερόλεπτα μετά ο γκολκίπερ της Λα Κορούνια έδιωξε σωτήρια το βολέ του Βιδάλ ενώ στο 28’ είπε «όχι» σε νέο σουτ του Μέσι. Η πίεση της Μπαρτσελόνα απέδωσε καρπούς στο 29’. Ο Ινιέστα έβγαλε σε θέση βολής τον Μέσι, αυτός έδωσε πάρε-βάλε στον Σουάρες, που σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Στο 37’ ο Μέσι έπαιξε το «ένα-δύο» με τον Σουάρες αλλά σημάδεψε το δοκάρι. Τέσσερα λεπτά μετά ο Αργεντινός είχε νέο δοκάρι με σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Παουλίνιο πήρε το ριμπάουντ και «έγραψε» το 2-0. Η Μπαρτσελόνα θα έπρεπε να πάει με μεγαλύτερο σκορ στα αποδυτήρια, καθώς στο 45’ ο Σουάρες νίκησε με διπλή προσπάθεια τον Ρούμπεν, η μπάλα πέρασε τη γραμμή, όμως ο διαιτητής δεν μέτρησε το γκολ.

Το δεύτερο γκολ του Ουρουγουανού ήρθε στο 47’ με κοντινό πλασέ στο δεύτερο δοκάρι ύστερα από γέμισμα του Ρομπέρτο. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να πιέζει για ένα τέταρτο τέρμα και στο 67’ ο Μέσι σημάδεψε για τρίτη φορά το δοκάρι, αυτή τη φορά με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Δύο λεπτά μετά ο Βαλβέρντε ανέτρεψε τον Σουάρες στην περιοχή, όμως ο Μέσι δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρούμπεν από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Το 4ο γκολ για τους Καταλανούς ήρθε στο 75’. Μετά από αντεπίθεση, ο Άλμπα σημάδεψε το δοκάρι, όμως ο Παουλίνιο πήρε το ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό 4-0.