21+

21+

Γ’ Εθνική: Πλησίασε την κορυφή ο Ηρακλής

6/12/2017 18:20
Ο Ηρακλής κέρδισε με ανατροπή (3-1) τον Άρη Παλαιοχωριού και μείωσε στο -2 τη διαφορά από την κορυφή. Με εννέα τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι.

Στις νίκες επέστρεψε ο Ηρακλής μετά την εκτός έδρας ήττα από τον Λαγκαδά. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 3-1 επί του πρωτοπόρου Άρη Παλαιοχωρίου, στο ματς κορυφής για τον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 4ο λεπτό και με κεφαλιά του Κοττάκη, όμως ο «Γηραιός» αντέδρασε άμεσα. Στο 12’ ο Ρόβας έφερε το σκορ στα ίσια και στο 30’ τα πράγματα δυσκόλεψαν περισσότερο για τον Άρη Παλαιοχωριού, καθώς ο τερματοφύλακας Παπαβράκης, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για ανατροπή στον Παπαδόπουλο έξω από την περιοχή.Ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 35’ με κοντινό σουτ του Πτηνόπουλου. Στο 63’ ο Τσιντογιάννης αστόχησε σε κενή εστία, χάνοντας την ευκαιρία για το 2-2 και τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Παλαιοχωρίου έμεινε με 9 παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Καρλόπουλου.

Ο «Γηραιός» «καθάρισε» το ματς στο 72’ με δεύτερο προσωπικό γκολ του Ρόβα και με το τελικό 3-1 μείωσε στο -2 την διαφορά από τον πρωτοπόρο Άρη Παλαιοχωρίου.