21+

21+

Σούπερ Λιγκ: Νίκη κορυφής η ΑΕΚ

4/12/2017 02:38
Με πρωταγωνιστές τους Λιβάγια-Αραούχο, η ΑΕΚ πέρασε με 2-0 από την έδρα του Λεβαδειακού και ανέβηκε ξανά στην κορυφή του πρωταθλήματος. Από ένα δοκάρι για την κάθε ομάδα.

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τον Λεβαδειακό (2-0) χάρη στα γκολ των Μάρκο Λιβάγια και Σέρχιο Αραούχο και παρέμεινε στην κορυφή της Σούπερ Λιγκ.

Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους καθώς στο 17ο δευτερόλεπτο ο Χριστοδουλόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Επασί κράτησε το μηδέν. Η «Ένωση» είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, περιόρισε τον Λεβαδειακό σε παθητικό ρόλο, αλλά δεν κατάφερε να πάει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.Στο 12 ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Επασί. Δύο λεπτά αργότερα ο Αραούχο μπήκε στην περιοχή, όμως ο Τσαμπούρης πρόλαβε να βάλει την κόντρα. Στο 29' η σέντρα-σουτ του Σιμόες πέρασε άουτ, ενώ στο 33' ο Χριστοδουλόπουλος αστόχησε από καλή θέση.

Η πίεση της ΑΕΚ απέδωσε καρπούς στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 52’, ο Λιβάγια και ο Αραούχο έπαιξαν το «ένα-δύο» δύο φορές, ο Κροάτης βγήκε τετ α τετ και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Επασί νίκησε σε τετ-α-τετ τον Αραούχο, ενώ στο 60’ το σουτ του Λιβάγια πέρασε λίγο έξω. Ωστόσο στο 66’ ο Τσιντώτας με βολέ βρήκε τον Λιβάγια, αυτός μπήκε στην περιοχή από αριστερά, ο Επασί τον κέρδισε, αλλά ο επερχόμενος Αραούχο με πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 74’ η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Αραούχο από τον Τριποτσέρη, ενώ στο 90’ ο Μπακασέτας σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να πετύχει το τρίτο γκολ της «Ένωσης». Το 2-0 έμεινε ως το φινάλε, αφού στο 90+4’ η προσπάθεια του Ιωαννίδη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Μεντί, Ζαραδούκας (59' Σουμπίνιο), Λεονάρντο, Τριποτσέρης, Μπελγκαζουανί (87' Ιωαννίδης), Γιουσούφ, Μητρόπουλος, Ομπιόρα, Νιάσε (55' Γιακουμάκης).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Σιμόες (77' Κονέ), Γαλανόπουλος, Λόπες, Λιβάια (88' Αϊντάρεβιτς), Χριστοδουλόπουλος (73' Μπακασέτας), Αραούχο.