21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Ασταμάτητη η Σίτι, «καθάρισε» και την Άρσεναλ

5/11/2017 19:27
Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με 3-1 την Άρσεναλ στο «Έτιχαντ», παρέμεινε αήττητη στην Πρέμιερ Λιγκ και μετράει ήδη 52 γκολ σ’ όλες τις διοργανώσεις. Οφσάιντ το 3ο γκολ των γηπεδούχων.

Δεν σταματάει πουθενά η Μάντσεστερ Σίτι! Οι «πολίτες» κέρδισαν με 3-1 την Άρσεναλ στο «Έτιχαντ» και ξέφυγαν προσωρινά με +8 από την 2η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που έχει ματς λιγότερο. Αυτή ήταν η 10η νίκη σε 11 ματς για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα που έχει σπάσει τα κοντέρ, έχοντας ήδη 52 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις.Η Σίτι ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με Αγκουέρο και Στέρλινγκ για να ανοίξει από νωρίς το σκορ. Η πίεση της απέδωσε καρπούς στο 19’, με τον Ντε Μπρούιν να «γράφει» το 1-0 με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν την απόλυτη υπεροχή και στο 35’ θα μπορούσαν να πετύχουν δεύτερο γκολ εάν ο Στέρλινγκ γυρνούσε καλά τη μπάλα στον αμαρκάριστο Σανέ. Τρία λεπτά μετά ο Τσεχ πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση γλιτώνοντας τον Κοσιενλί από αυτογκόλ και στις καθυστερήσεις η Άρσεναλ «άγγιξε» την ισοφάριση. Μετά από αντεπίθεση, ο Ράμσεϊ έπιασε ωραίο συρτό σουτ όμως ο Έντερσον κράτησε το μηδέν.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την Σίτι, αφού στο 50’ ο Στέρλινγκ κέρδισε πέναλτι από τον Μονρεάλ και έδωσε την ευκαιρία στον Αγκουέρο να «γράψει» το 2-0 από την άσπρη βούλα. Στο 57’ ο Βενγκέρ έριξε στο ματς τον Λακαζέτ και οχτώ λεπτά μετά ο Γάλλος επιθετικός μείωσε σε 2-1 με διαγώνιο σουτ, βάζοντας την Άρσεναλ στο ματς.

Στο 68’ ο Τσεχ έδιωξε σωτήρια το σουτ του Ζεσούς όμως στο 74’ ο Βραζιλιάνος πήρε το… αίμα του πίσω, σκοράροντας από κοντά έπειτα από γύρισμα του Σίλβα. Βέβαια ο Ισπανός ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει. Το 3-1 έμεινε ως το φινάλε και η Μάντσεστερ Σίτι συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στο πρωτάθλημα, αφήνοντας τους «κανονιέρηδες» στην 4η θέση.