21+

21+

Πρέμιερ Λιγκ: Ο Μαρσιάλ «ξέρανε» την Τότεναμ

28/10/2017 16:39
Με γκολ του Μαρσιάλ στο 81’ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 1-0 την Τότεναμ στο «Όλντ Τράφορντ» και μείωσε προσωρινά στο -2 τη διαφορά από την κορυφή.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η νικήτρια στο παιχνίδι του «Όλντ Τράφορντ» με αντίπαλο την Τότεναμ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν τη νίκη με 1-0 και μείωσαν προσωρινά στο -2 τη διαφορά από την Μάντσεστερ Σίτι, ενώ ξέφυγαν με +3 από τους «πετεινούς», που υποχώρησαν στην 3η θέση.

Κακό παιχνίδι με αργό τέμπο και καμία κλασική ευκαιρία το πρώτο ημίχρονο. Η Τότεναμ κέρδισε τη μάχη του κέντρου αλλά χωρίς τον Χάρι Κέιν στη σύνθεση της, δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Ντε Χέα.Η Γιουνάιτεντ κέρδισε μέτρα στην επανάληψη και στο 54’ είχε καλή στιγμή με σουτ του Ερέρα, που έβγαλε δύσκολα ο Γιορίς. Στο 72’ ο Γάλλος πορτιέρο είπε «όχι» σε προσπάθεια του Λουκάκου, ενώ η απάντηση της Τότεναμ ήρθε στο 76’. Ο Έρικσεν έβγαλε τρομερή μπαλιά για τον Ντέλε Άλι, αλλά αυτός δεν μπόρεσε από κοντά να πιάσει καλά το πλασέ και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Γιουνάιτεντ γλίτωσε το γκολ και δευτερόλεπτα μετά είχε δοκάρι με κεφαλιά του Λουκάκου για να πάρει το προβάδισμα. Τη λύση για τους «κόκκινους διαβόλους» έδωσε ο νεοεισελθόντας Μαρσιάλ στο 81’. Μετά από βολέ του Ντε Χέα, ο Λουκάκου πήρε την κεφαλιά, ο Μαρσιάλ βγήκε απέναντι από τον Γιορίς και έγραψε το 1-0, σκορ που έμεινε ως το φινάλε.