21+

21+

Κύπελλο Ελλάδας: Άνετες νίκες για Κέρκυρα και Λεβαδειακό (vid)

24/10/2017 20:01
Η Κέρκυρα διέλυσε με 6-1 την Σπάρτη και έκανε σεφτέ στους βαθμούς, όπως και ο Λεβαδειακός, ο οποίος επικράτησε άνετα με 5-0 του Αιγινιακού. Πρώτη νίκη και για ΠΑΣ Γιάννινα, 3-0 τον Παναιγιάλειο.

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε η Κέρκυρα απέναντι στην Σπάρτη. Οι «Φαίακες» πήραν εμφατική νίκη με 6-1 κόντρα στην ομάδα της Football League, που προβλημάτισε με την απόδοση της λίγες μέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» από πολύ νωρίς τη νίκη χάρη στα γκολ των Βάργκας (9’), Γρομητσάρη (28’) και Κόντου (33’). Η Σπάρτη μείωσε στο 35’ με τον Μπέλλη, όμως στην επανάληψη η Κέρκυρα πέτυχε άλλα τρία γκολ με τους Γεωργίου (55’), Μπάουμαν (67’) και Μεληκιώτη (90’) για το τελικό 6-1. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους «Φαίακες», πιάνοντας προσωρινά τους Ατρόμητο και ΑΟΤ (παίζουν μεταξύ τους) στην κορυφή του ομίλου.

Πεντάρα ο Λεβαδειακός, τριάρα ο ΠΑΣ Γιάννινα

Σεφτέ στους βαθμούς έκανε και ο Λεβαδειακός, ο οποίος διέλυσε με 5-0 τον Αιγινιακό και έμεινε ζωντανός για την πρόκριση.

Οι Βοιωτοί είχαν την υπεροχή από το ξεκίνημα του αγώνα, ανοίγοντας το σκορ στο 39’ με κοντινή κεφαλιά του Νουάνκο. Ο Καψάσκης με δύο γκολ (47’, 58’) «καθάρισε» το ματς, ενώ Μπελγκαζουανί (68’) και Νίκας (75’) διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.

Από την άλλη, ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε εύκολα 3-0 τον Παναιγιάλειο στους «Ζωσιμάδες» κι έκανε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η ομάδα των Ιωαννίνων άνοιξε το σκορ με τον Νικολιά στο 33ο λεπτό, ενώ στο 50’ ο Σκόνδρας διεύρυνε το προβάδισμα των Ηπειρωτών. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης (3-0) διαμόρφωσε ο Πέδρο Κόντε στο 67'.