21+

21+

Τσάμπιονς Λιγκ: Ανατροπή πρόκρισης για Γιουβέντους

19/10/2017 00:12
Με γκολ του Μάντζουκιτς στο 84’ η Γιουβέντους κέρδισε με ανατροπή (2-1) την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Τορίνο και προσπέρασε την αντίπαλο της στην 2η θέση του ομίλου.

Η Σπόρτινγκ έφτασε μια «ανάσα» απ’ το να φύγει με σπουδαίο βαθμό στο Τορίνο, ωστόσο η Γιουβέντους πήρε τη νίκη με 2-1 και ανέβηκε στην 2η θέση, αφήνοντας τους Πορτογάλους στο +3 από τον Ολυμπιακό.

Μόλις στο 11ο λεπτό, ο Ζέλσον Μαρτίνς βγήκε απέναντι από τον Μπουφόν, ο έμπειρος γκολκίπερ απέκρουσε το τετ-α-τετ, όμως ο Άλεξ Σάντρο ήρθε με φόρα και με αυτογκόλ έκανε το 0-1!Η απάντηση της Γιουβέντους ήρθε στο 30’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς, ο οποίος άφησε άγαλμα τον Ρουί Πατρίσιο. Η «Γηραιά Κυρία» πίεσε για την ανατροπή και τα κατάφερε έξι λεπτά πριν το φινάλε. Στο 84’ ο νεοεισελθόντας Ντάγκλας Κόστα έκανε τη σέντρα και ο Μάντζουκιτς με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.