21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Έσωσε το βαθμό με Σουάρες η Μπαρτσελόνα

14/10/2017 23:45
Με γκολ του Σουάρες στο 82’ η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε σε 1-1 την Ατλέτικο στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» και διατήρησε το αήττητο των Καταλανών. Προηγήθηκαν με Σαούλ (21’) οι «ροχιμπλάνκος», άγγιξε την ανατροπή στο φινάλε η ομάδα του Βαλβέρδε.

Λίγες ημέρες πριν το ματς με τον Ολυμπιακό στο «Καμπ Νου», η Μπαρτσελόνα έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από το νέο σπιτικό της Ατλέτικο και βρέθηκε στο +5 από την Ρεάλ.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν εντυπωσιακό, αφού στο 1ο λεπτό ο Σαούλ έκοψε σωτήρια τον Μέσι στη μικρή περιοχή, ενώ στο 8’ ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε με το ένα χέρι το σουτ του Γκριεζμάν. Ένα λεπτό μετά ο Γερμανός γκολκίπερ έδιωξε με το πόδι το σουτ του Γάλλου άσου, κρατώντας το μηδέν.Η Ατλέτικο κατάφερε τελικά να ανοίξει το σκορ στο 21ο λεπτό χάρη σε τρομερό σουτ του Σαούλ από το ημικύκλιο. Η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να απειλήσει αξιόλογα στο πρώτο μέρος και στο ξεκίνημα της επανάληψης (53’) οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το δεύτερο γκολ με δυνατό σουτ του Γκριεζμάν το οποίο πέρασε άουτ.

Η πρώτη της αξιόλογη φάση των Καταλανών ήρθε στο 55’, με τον Όμπλακ να διώχνει με γροθιές το μακρινό σουτ του Σουάρες. Δύο λεπτά μετά, η ομάδα του Βαλβέρδε «άγγιξε» ξανά την ισοφάριση, με τον Μέσι να σημαδεύει το δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονόλογο της Μπαρτσελόνα, η οποία πίεζε για το γκολ της ισοφάρισης. Στο 71’ το σουτ του Μέσι πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 80’ ο Όμπλακ απομάκρυνε την προβολή του Σουάρες. Ωστόσο, στο επόμενο λεπτό, ο Σέρτζι Ρομπέρτο έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Σουάρες με κοντινή κεφαλιά, έφερε το σκορ στα ίσια.

Μάλιστα, ο Ουρουγουανός θα μπορούσε να ολοκληρώσει την ανατροπή στο 88’, ωστόσο δεν κατάφερε για εκατοστά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από γύρισμα του Αντρέ Γκόμες. Το 1-1 έμεινε ως το φινάλε και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας.