21+

21+

Προκριματικά Μουντιάλ: 10x10 και ρεκόρ η Γερμανία, στα μπαράζ η Β. Ιρλανδία

9/10/2017 00:30
Η Γερμανία ισοπέδωσε με 5-1 το Αζερμπαϊτζάν και πάει στα τελικά του Μουντιάλ μετρώντας δέκα νίκες σε ισάριθμα ματς στην προκριματική φάση. Στα μπαράζ παρά την ήττα στη Νορβηγία η Β. Ιρλανδία.

Σε περίπατο μετέτρεψε η Γερμανία το εντός έδρας παιχνίδι με το Αζερμπαϊτζάν. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές πήραν εμφατική νίκη με 5-1 και έκαναν το 10x10 στον όμιλο τους. Μάλιστα τα 43 γκολ που σημείωσαν στην προκριματική φάση είναι νέο ρεκόρ παραγωγικότητας, όπως και το +39 στη διαφορά τερμάτων. Επίσης, τα «πάντσερ» μετρούν 16 σερί νίκες σε προκριματική φάση Μουντιάλ, επίδοση ρεκόρ σ’ όλες τις ζώνες.Ο Γκορέτσκα με τρομερό τακουνάκι άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, όμως το Αζερμπαϊτζάν ισοφάρισε σε 1-1 στο 34’ χάρη σε γκολ του Σειντάνεφ. Στην επανάληψη η Γερμανία πάτησε… γκάζι και πήραν εμφατική νίκη χάρη στα γκολ των Βάγκνερ (54’), Ρούντιγκερ (64’), Γκορέτσκα (66’) και Τσαν (81’).

Στο άλλο ματς, η Β. Ιρλανδία ηττήθηκε με 1-0 από την Νορβηγία στο Όσλο, ωστόσο είχε εξασφαλίσει μαθηματικά την 2η θέση και θα δώσει το «παρών» στα μπαράζ.

Στα αξιοσημείωτα πως στο 90+3’ ο επόπτης ακύρωσε λανθασμένα για οφσάιντ το γκολ του Σόντερλουντ, το οποίο θα έδινε στην Νορβηγία τη νίκη με 2-0. Υπενθυμίζεται πως ένα από τα σενάρια που χρειάζονταν η Ελλάδα για να μπει στα μπαράζ ως καλύτερη δεύτερη ήταν η νίκη των Νορβηγών με διαφορά δύο τερμάτων! Παρόλα αυτά, η «γαλανόλευκη» θα παίξει στα μπαράζ, εφόσον φυσικά κερδίσει το Γιβραλτάρ, μετά την ισοπαλία της Σλοβενίας με την Σκωτία στη Λιουμπλιάνα.